Bármilyen programra állítod a mosogatógéped, mégsem tiszták az edényeid? Ha kinyitod az ajtót, kellemetlen szag csap meg? Ha igen, biztos lehetsz benne, hogy a mosogatógépednek is tisztításra van szüksége, mert zsír és vízkő rakódott le benne. Az élelmiszer-maradékok és még maguk a mosogatószerek is okozhatnak gondokat, ha ezek összegyűlnek benne, akkor is büdös lehet a mosogatógéped.
Ha a szűrőkben, tömítésekben és különösen a kosarak sarkában felgyűlnek ezek a dolgok, biztos, hogy bűzleni fog a szerkezet.
Ez is érdekelhet
Mennyi időnként kellene kitakarítani a mosogatógépet?
A legjobban koszolódó alkatrészeket, vagyis a kosarakat, a szűrőket és a gumitömítéseket 2-3 hetente ki kellene takarítani attól függően, mennyit használod a gépet. Hogyan tudod ezt megtenni otthoni egyszerű alapanyagokkal? Mi sem egyszerűbb ennél
1. Szódabikarbóna: csodapor a szag ellen
Könnyedén megszüntetheted a mosogatógépből származó kellemetlen szagot szódabikarbóna segítségével.
- Csak tegyél 2-3 evőkanál szódát a mosogatógép-tabletta rekeszébe, és indíts el egy intenzív mosási programot edények nélkül.
- A szódabikarbóna nemcsak a szagokat semlegesíti, hanem elősegíti a zsíros lerakódások feloldását is. Ezenkívül kissé súroló tulajdonságai segítenek eltávolítani a szennyeződéseket anélkül, hogy a mosogatógép felületét megkarcolnák.
- A ciklus után meg fogsz lepődni, milyen friss illatú a mosogatógéped.
- Ezt az egyszerű trükköt havonta egyszer ismételd meg a rendszeres karbantartás részeként.
2. Ecet: titkos fegyver a vízkő ellen
Használj ecetet nemcsak a kellemetlen szag, hanem a rozsdás bevonat vagy a vízkőlerakódások eltávolításához havonta egyszer.
- Csak önts egy deciliter ecetet a készülék aljára, és ugyanennyi ecetet egy kis tálban a felső kosárba. Indíts el egy mosogatási programot magas hőfokon piszkos edények nélkül.
- Az ecetben lévő ecetsav hatékonyan feloldja a vízkőlerakódásokat, ami idővel felhalmozódik a csövekben és a mosogatógép belső falain. A vízkő csökkenthetik a mosogatás hatékonyságát, és még a készülék élettartamát is lerövidítheti.
- A ciklus végén a mosogatógép ragyogni, és az ecetszag maradványai is eltűnnek az edények következő normál mosogatásával.
- Ez az eljárás különösen hatékony olyan területeken, ahol kemény a víz és gyorsabban vízkövesedik a mosogatógép.
3. Citromsav: illatos alternatíva az érzékeny orr számára
Azok számára, akik nem tolerálják az ecet illatát, nagyszerű megoldás a mosogatógép citromsavval történő tisztítása.
- Önts egy tasak citromsavat a mosogatógép-tabletta rekeszbe, és futtass le intenzív mosási módot, edények nélkül.
- A citromsav hasonlóan működik, mint az ecet: feloldja a vízkövet és eltávolítja a lerakódásokat.
- Kellemes citrom illatot hagy maga után.
- Ez a tisztítási módszer jó választás például akkor, ha vendégek jönnek és nem akarod, hogy az egész konyha ecetszagú legyen.
- Szintén havonta egyszer végezd el ezt a tisztítást.

A mosogatógép szűrőjének tisztítása
Ha azt tapasztalod, hogy mosogatás után élelmiszer-maradványok és a tejfehéres bevonat van az edényeiden, biztos lehetsz benne, hogy piszkos, vagy el is tömődött a mosogatógéped szűrője.
- Szedd ki a szűrőt a gyártó használati utasítása szerint.
- Mosd el a szűrőt folyó víz alatt mosogatószerrel és puha ruhával vagy szivaccsal.
- Ha vízkövet látsz rajt, akkor ajánlott, hogy néhány percig áztasd be ecetbe.
A tiszta szűrő nemcsak javítja a mosogatógép hatékonyságot, hanem meghosszabbítja a mosogatógép élettartamát is.
A mosogatógép tömítése: rejtett hely a penésznek
A mosogatógép-tömítésekben halmozódhat fel a legtöbb szennyeződés, zsíros lerakódás és még penész is. Ezért rendszeresen ki kell törölni őket egy puha ruhával, mosogatószer hozzáadásával. Óvatosan hajtsd ki a gumit, hogy elérd a sarkokat is.
Erre a célra használhatsz egy lágy sörtéjű fogkefét is, amivel a legkisebb résekbe is bejuthatsz. A gumitömítések rendszeres tisztítása nemcsak javítja a higiéniát, hanem meghosszabbítja a mosogatógép élettartamát és megakadályozza a vízszivárgást is a mosási ciklus során.
Ez is érdekelhet:
Fotó: gettyimages