Kora ősszel rengeteget tehetünk azért, hogy a kertünk jövőre is pompázzon, és a lehető legszebb termést hozza. A szeptember a talajelőkészítés, a gereblyézés, az utolsó fűnyírások ideje – de lássuk csak szépen, sorjában!
Tároljunk okosan
Ez az időszak a szüretelésről is szól: a beérett almát, körtét, szőlőt vagy kései barackot ekkor szedjük le, és főzzük be a téli hónapokra. A leszedett gyümölcsöt gondosan válogassuk át, ne maradjanak köztük beteg vagy kukacos, kissé rothadásnak indult darabok. Nagyon fontos, hogy a termést hűtőben vagy jól szigetelt, hűvös pincében tároljuk, másként minden eddigi munkánk eredménye tönkremegy. Néhány gyümölcs – megfelelő tárolás mellett – akár tavaszig is eláll.
Gondoskodjunk a veteményesről
Szeptemberben érdemes rendbe tenni a zöldségeskertet. Fontos, hogy alaposan felássuk, hogy a talaj a téli pihenő előtt levegőhöz jusson. Ebben az időszakban vethetünk bele spenótot és fejes salátát – ezeknek vannak áttelelő változatai –, így télen sem marad majd az asztalunk friss zöldség nélkül. Ne feledkezzünk meg a tápanyag-utánpótlásról sem! Erre jó ötlet lehet a mostanság elvetett mustármag, amit tavasszal majd zölden a földbe szánthatunk. A növények nagyon meg fogják hálálni.
Ültessünk gyümölcsfát!
A kora ősz ideális időpont a gyümölcsfák ültetésére is. Különösen a bogyós termést hozók és a szőlőoltványok kedvelik, ha ekkor kerülnek a talajba, de az ősz az alma- és körtefának is kedvez. Ha most helyezzük ki őket a kertbe, tavaszra erős gyökeret eresztenek. Jó ötlet a földlabdás ültetés, így nagyobb biztonságban vannak az időjárás viszontagságaitól.
TIPP:
Az őszi gyümölcsök általában nem utóérők, így nem érdemes őket az érett állapotnál napokkal korábban leszedni.
Törődjünk a díszkerttel
Ne feledkezzünk meg a dísznövényeinkről! Ilyenkor kell felszedni a kardvirág hagymáit, míg a tulipánt és a nárciszt ekkor jó elültetni, hogy ősszel gyökeret ereszthessenek, tavasszal pedig csodás virágokkal halmozzanak el minket. Ha észrevettük, hogy valamilyen kártevő vagy betegség támadta meg a növényeinket, gondoskodjunk a megtisztításukról, frissítsük fel a földjüket – sokszor ez a gyógyulásuk titka.
Metszésre fel!
Ne hagyjuk ki az őszi metszést sem! Vágjuk le az elszáradt, elvirágzott egynyári vagy évelő növényeket, metsszük vissza, amit kell – ez vonatkozik a cserjékre, örökzöldekre is. Ne bánjunk kesztyűs kézzel az elszáradt ágakkal sem, így tehermentesítjük a növényt télre, és az esetleges hótakarót is könnyebb lesz elviselnie.
Fontos tudni:
A fűféléket, cserepes dísznövényeket már szeptemberben ajánlott fagyvédett helyre vinni, mert bármikor jöhetnek hideg hajnalok, amelyek tönkretehetik őket.
Szöveg: Kiszel Péter, okleveles kertészmérnök
Fotó: Adobestock