Néhány szabály, tanács megfogadásával boldogan és biztonságosan tudjuk köszönteni az újévet. Ebben segít nekünk Topa Zoltán rendőr alezredes, kiemelt főelőadó.
Házibuli nálunk
Nincs egységes szabályozás arra, hogy mettől meddig lehet bulizni, milyen hangerővel hallgathatjuk a zenét. A helyi önkormányzattól függ az adott településhez kapcsolódó norma (egyes szabályozások szerint nappal is elkövethető a csendháborítás), így érdemes előzetesen tájékozódni a helyi szokásokról. Ha társasházi lakásban tartunk bulit, mindenképpen illik erről informálni a lakóközösséget a későbbi kellemetlenségek megelőzése miatt, de kertes háznál sem árt szólni a szomszédokban.
Ha máshol ünnepelünk
Amennyiben útnak indulunk, fontos, hogy a bulit mindig előre megtervezzük. „Gondoljuk át, meddig, kivel és hova megyünk, és ezt kérdezzük meg a gyerektől is. A buliba elegendő egy fényképes okmány, telefon, némi készpénz. Ha többen megyünk valahová, fontos, hogy maradjunk végig együtt. Senkit se hagyjunk a társaságból magára” – hívja fel a figyelmet a rendőr alezredes.
„Az alkohol és egyéb tiltott anyagok megváltoztatják a gondolkodást, ezért ezek hatása alatt sok ember hoz olyan rossz döntést, melynek következményeit egy egész életen át viselniük kell. Ne feledjük, az utcán történő kiabálás, csoportos hangoskodás bűncselekmény is lehet” – mondja Topa Zoltán.
Adatvédelem
Mindig óvatosan járjunk el, ha képeket készítünk a közösségi oldalunkra. „Egyrészt lehet jogsértő (sérelemdíj megfizetésére kötelezhetnek), ha másvalaki is rajta van, másrészt a buli hevében készített fényképek, szelfik nem mindig előnyösek. A legfontosabb pedig, hogy az adataink biztonsága érdekében a készülékünket védjük le kóddal, képernyőzárral, és ne adjuk ki a kezünkből senki kedvéért” – magyarázza a szakember.
Pirotechnikai eszközök
Tűzijátékot csak hivatalos elárusító helyeken vásároljunk, és tartsuk be a terméken feltüntetett használati utasítást! A pirotechnikai termékeket 1–4. kategóriába soroljuk. Magánszemély az 1–3. kategóriába tartozó tűzijátékokat veheti meg. A 14–16 év közöttiek kizárólag az 1. kategóriába sorolt termékeket vehetik meg nagykorú felügyelete nélkül (használathoz szükséges a nagykorú jelenléte). Az 1–2. kategóriába tartozó tűzijátékok megtarthatók, használhatók egész évben, a 3. kategóriába sorolt pirotechnikai eszközt vissza kell vinni a vásárlás helyére január elseje után.
„A petárda használatát jogszabály tiltja, mert fokozottan balesetveszélyes. A közveszélyokozás vagy a segítségnyújtás elmulasztása komoly bűncselekménynek számít” – figyelmeztet a szakértő.
Szöveg: Kovács Vera
Fotó: Adobestock