Riport

Múzeumok őrült ötletekkel: hamis műtárgyak, álruhák, büdös kanálisok a nagyvilágból

Egy igazán jó kiállítás ma már több, mint tárlókban felsorakoztatott műkincsek gyűjteménye. Sokszor maguk a kiállított tárgyak és a körítésük sem szokványos. Ezeken a helyszíneken tesznek azért, hogy egyetlen látogató se unatkozzon.

Szabad szemmel nem látható: Miniatűrök múzeuma, Prága, Csehország

A cseh fővárosban, a Strahov-kolostorban olyan múzeumra bukkanhatunk, amelynek elsőre nem is látjuk a kiállítási tárgyait. Ezek ugyanis mikrominiatűrök: olyan műalkotások, amelyeket csak nagyítón vagy mikroszkópon keresztül vehetünk szemügyre. A tárgyak lehetnek milliméteresek vagy akár tized milliméteresek is – van itt 1,2 milliméteres kerékpár, 3,2 milliméteres Eiffel-torony, hajszálon függő vonat, és miniatűr festmények, Leonardo, Matisse vagy Dalí alkotásainak apró reprodukciói. Az alkotás folyamatát akár egy szinte láthatatlan kézremegés is megzavarhatja, így a mikrominiatűrök készítése emberfeletti teljesítmény.

Infó

Séta az orrban és a fülben: Corpus, Oegstgeest, Hollandia

A különleges, emberalakot formázó épületben a testünk belsejében tehetünk látogatást. A szervek élethű óriásmodelljei között járva ismerkedhetünk meg a működésükkel. A kiállításra az „óriás” lábán juthatunk be, és máris a gyomorban, a belekben, a szívben, az orrban, fülben vagy akár az agyban lehetünk. Minden működik, lüktet, a 6 évnél idősebb gyerekeket interaktív játékok – például baktérium-vadászat – várják, a felnőttek pedig a szervezet bejárása közben megmérethetik a vérnyomásukat, a pulzusukat, a testtömegindexüket.

Infó

Hadihajó a 17. századból. Vasamuseet, Stockholm, Svédország

Egész Skandinávia egyik leglátogatottabb tárlatán nem a viking kor emlékeit csodálhatjuk meg, hanem egy szinte teljesen ép, 17. századi hadihajót, a Vasát. A hajó már az első útján elsüllyedt, ennek okát a tüzetes vizsgálatok sem tudták kideríteni. Valószínűleg egyszerűen túl sok súlyt róttak rá a hatalmas ágyúk, és ettől instabillá vált. A roncsot 1956-ban fedezték fel a tenger alatt, és öt évvel később emelték ki. A feltárása, állagmegóvása azóta is folyamatosan zajlik, a hatalmas hajó 98 százalékban az eredeti alkatrészekből áll. Szinte eredeti pompájában ismerkedhetünk meg vele a tiszteletére épült múzeumban.

Infó

Álruhák és fedőnevek: Nemzetközi Kémmúzeum, Washington D. C., Egyesült Államok

A kémfilmek rajongói ezen a tárlaton járva azonnal felismerik majd James Bond ikonikus, ezüstszínű autóját a JB007-es rendszámmal. A múzeum többi termében azonban nem regényalakokkal, hanem nagyon is valós hírszerzőkkel találkozhatnak a látogatók. A titkos információk megszerzéséhez használt eszközök (például kabátgombba rejtett kamera, rúzs­pisztoly), kémtörténetek és kihívások várják az érkezőket, akik az utóbbiak teljesítésével azt is kipróbálhatják, milyen hírszerző válna belőlük.

Infó

9 Fotó megtekintése

Múzeumok őrült ötletekkel: hamis műtárgyak, álruhák, büdös kanálisok a nagyvilágból

Corpus, Oegstgeest, Hollandia
Még több +
Corpus, Oegstgeest, Hollandia
Még több +
Miniatűrök múzeuma, Prága, Csehország
Még több +
Nemzetközi Kémmúzeum, Washington D. C., Egyesült Államok
Még több +
Aranymúzeum, Bogotá, Kolumbia
Még több +
Vasamuseet, Stockholm, Svédország
Még több +
Csatornamúzeum, Párizs, Franciaország
Még több +
Hamisítványok múzeuma, Bécs, Ausztria
Még több +
Nemzetközi Kémmúzeum, Washington D. C., Egyesült Államok
Még több +

ElDorádó legendája: Aranymúzeum, Bogotá, Kolumbia

Az európai hódítók a legendás „aranyvárost” keresték, amikor meghódították ezt a tájat. Az őslakosok aranyának jó részét lelkiismeretlenül el is rabolták. Kolumbia egyik legnépszerűbb múzeuma azokat a kincseket mutatja be, amelyek elkerülték a fosztogatást. A világ legnagyobb arany-kollekcióját tárja az érdeklődők szeme elé a kiállított 34 ezer aranytárggyal, amelyeket az itt élő őslakosok egykor a mindennapi életben vagy épp rituális célokra használtak. A Poporo Quimbaya például a kokalevél rágásának eszköze volt, a levélhez adagolt mészport tartották benne. A Musica aranytutaj viszont az isteneknek bemutatott áldozatot szimbolizálja.

Infó

Város a város alatt: Csatornamúzeum, Párizs, Franciaország

A párizsi csatornarendszer több népszerű francia történetben, például Victor Hugo híres regényében, a Nyomorultakban ad hátteret az eseményeknek. Az Eiffel-toronytól nem messze bebújhatunk a föld alá, hogy a saját szemünkkel is megnézzük ezt a föld alatti utcarendszert, amelyet III. Napóleon megbízásából Eugène Haussmann tervezett az 1850-es években. A csatornahálózat pontos leképezése a felszínen futó utcáknak. Utcatáblák, sőt az egyes házak jelölései tájékoztatnak arról, hol is járunk. Talán nem ez a világ legillatosabb múzeuma, ám olyan egyedülálló élményt tartogat, hogy a kellemetlen, ám sokak szerint hamar megszokható szag nem túl nagy ár a látogatásért. A kiállítóterekben a csatornák tisztításának módszereiről és a környezetvédelem által felvetett kérdésekről is számos információt kaphatunk.

Infó

Itt semmi sem eredeti: Hamisítványok múzeuma, Bécs, Ausztria

Ez a kis magánmúzeum éppen szemben fekszik a világhírű Hundertwasser-házzal az osztrák fővárosban. Telis-tele van műtárgyakkal, abban azonban biztosak lehetünk, hogy itt semmi sem eredeti. A tárlat ugyanis a hamisítás és a leghíresebb műtárgyhamisítók történetét dolgozza fel. Olyan művészekét, mint Vermeer képeinek leghíresebb másolójáét, Han van Mee­gerenét, aki a náci vezéreket is az orruknál fogva vezette, vagy a brit restaurátorét, Tom Keatingét, aki saját bevallása szerint több mint száz művész közel 2000 alkotását hamisította, és szándékosan „időbombákat”, azaz anakronizmusokat rejtett el a képein.

Infó

Fotó: Getty images, profimedia, Alex HALADA/AFP, MIGUEL MEDINA/AFP, ANDERS WIKLUN /SCANPIX SWEDEN/AFP

Címkék: