Miért vízi fitnesz?
„Minden vízi mozgásról, sportolásról elmondható, hogy mozgásszerveinkre, keringésünkre és általános közérzetünkre, erőnlétünkre pozitív hatással van – mondja Petrányi Mónika, a XXII. kerületi Hajós Alfréd tanuszoda aquafitnesztrénere. – A lebegés során ugyanis tehermentes mozgásra van lehetőségünk. Tornázhatunk jelentős túlsúllyal, sérült, fájdalmas ízületekkel, betegség után, rehabilitációként, vagy egyszerűen fittségünk megőrzéséért.
Számos módszer közül választhatunk, habitusunknak vagy az elérni kívánt célnak megfelelően. Az aquafitnesz több, vízben végezhető edzés kombinálása; biciklizünk, futunk, és tornagyakorlatokat is végezhetünk a medencében. Ráadásul azok is mozoghatnak így a vízben, akik nem tudnak úszni, hiszen a speciális eszközök fenntartják a víz felszínén.”
Biciklizés
„A vízbe merülő bicikli a valós kerékpározás élményét nyújtja, a tekerés a lábat körülölelő víz és a pedál ellenállásának legyőzésével biztos zsírégető és kardioedzés hatású, segíti a lábak rehabilitálását. A felsőtest edzéséhez súlyzókat használunk, a megfelelő edzéstervvel és a pozíciók változtatásával pedig más és más izomcsoportokat mozgathatunk meg. Egy edzés 60 perc, és már az első után érezni fogjuk a vízi biciklizés jótékony hatását. A programot mindenki végig tudja csinálni, jár hozzám 9 és 90 éves hölgy is.”
Aquatorna
„A derékra egy úgynevezett víz-övet teszünk, a lábra ellenállást a kezekbe pedig súlyzó kerül, ha az adott gyakorlat megkívánja.”
A feladatok hatására erősebbek leszünk, javul az egyensúlyérzék, sőt, a keringési rendszerre is jó hatással van.
„Akiknél a nagy túlsúly miatt nem jó választás a szárazföldi torna, azoknak a vízi torna egészen új élményt ad majd, hiszen az ízületeket nem terheljük, és a mozgás szabadságát élhetik át. Az aquatornát ajánljuk azoknak, akiknek ortopédiai problémájuk van, csontritkulásban szenvedőknek, de még kismamáknak is.”
Az edzés kiegészül egy különleges, biciklikormányra emlékeztető eszközzel, amelyet a medence szélén rögzítenek. Ebbe fogódzkodva tudjuk végezni például a lábemeléseket is.
Aquagyaloglás
Ezt a módszert akár a vízparti nyaraláson is elkezdhetjük. Menjünk be a vízbe, míg derékig ér, és kezdjünk sétálni. Ha szeretnénk, hogy a kezünk izmai is dolgozzanak, összeszorított ujjakkal húzzuk végig a tenyerünket a vízbe, így a víz ellenállásával formálhatjuk a karunkat is.
Aquapad
Az aquapad különleges élményt nyújt azoknak, akiknek a víz egyenlő a súlytalanság, a kikapcsolódás élményével. A víz felszínén fekszünk, a terapeuta pedig irányítja a mozgást, miközben kellemes, meleg vízben relaxálunk. Az aquapad alkalmas arra, hogy levetkőzzük a mindennapok stresszét, és egy egész órán át elfelejtjük, ami miatt idegesek vagyunk. Mivel a mozgás egyfajta oldott állapotba hoz, fogékonyabbak vagyunk a kellemes impulzusokra, mélyebben engedjük azokat magunkba.
Ezeket olvastad már?
Vízi futás
„Az aquajogging, azaz a víz alatti futás hasonlóan jó zsírégető mozgásforma, mint a szárazon való futás, azonban a vízben lebegve mentesülünk a talaj visszaütéseitől, így biztonságosan, sérülésveszély nélkül joggingolhatunk.”
Az aquajogging mély vízben történik speciális szivacsövvel, szivacs lábellenállással és a kézben fogott vízi súlyzóval. Ezek biztosítják a lebegést, és nehezítik mozdulatainkat. Gyakorlatilag a vízben futó mozdulatokat teszünk, lendül a kéz és a láb, de a minket körülölelő víz erejét is le kell győznünk, ráadásul egyensúlyban is kell tartanunk magunkat. A vízi futást azok is elkezdhetik, akiknek ízületeit kímélni kell, esetleg súlyfeleslegük van, és ezek miatt a szárazon történő futás nem jöhet szóba.”
Aqua tai chi
A távol-keleti mozgásmeditáció, a tai chi egyre népszerűbb már Magyarországon is. A testi és lelki kiegyensúlyozottságot, a harmóniát megteremtő gyakorlatokat, a csikungokat azonban vízben is végezhetjük. Ettől egyrészt könnyebbnek érezzük magunkat, másrészt a lassan, elegánsan végzett mozdulatok jó hatással vannak az energiák áramlására. Az aqua tai chit körülbelül mellkasig érő vízben végezzük, és nem árt, ha a lábunkon van csúszásgátló lábbeli, mert a lépéseket a medence alján tesszük meg.
Ússzunk az egészségért!
„Sokan tempóznak úgy, hogy a fejüket a víz felett tartják, ezzel azonban nagy terhet rónak a nyakizmokra, illetve a gerincre – mondja Somfai Tamás úszásoktató. – Pedig az úszás nagyon egészséges; megelőzi az ülő életmód okozta rossz tartást, a gerincferdülés kialakulását, fejleszti az erőnlétet, és erősíti a keringési rendszer működését.”
Az ismétlődő mozdulatok növelik az izmok rugalmasságát, különösen a váll, a csípőtájék és a térd izmait tartják kiválóan karban. Rendben tartja a gerinc stabil állását, nyújtja az izmokat, s mindezen túl lelki békénkhez is hozzájárul. Jótékony hatása van a légzésszabályozásra, így különösen ajánlott az asztmás betegek számára.
„A jó technikájú gyorsúszás kevésbé fáraszt el, mint a mellúszás, annak ellenére, hogy sokan az
ellenkezőjét gondolják. Az úszás során ugyanis semmilyen erő nem hat a csontokra, ezért önmagában a csontritkulás mértéke nem befolyásolható vele. A degeneratív ízületi betegségek esetében sokszor az egyetlen mozgásformát jelenti, mivel így a testtömegnek csak egy kis töredéke nehezedik a beteg ízületre, ezért gyakorlatilag fájdalommentesen lehet az izomzatot trenírozni.
Emellett az úszás során boldogsághormon szabadul fel, így a depresszió kezelésében is szerepet játszik. Természetesen nem hagyhatók ki az anyagcsere-betegségek, mint például a cukorbetegség sem, amelynek kezelésében szintén sokat segíthet a rendszeres úszás.”
Fotó: pexels