Ezért javasolják a táplálkozási szakemberek és tudósok, köztük Dr. Felicia Wu, a Michigani Állami Egyetem élelmiszerbiztonsági, toxikológiai és kockázatértékelési professzora, hogy olyan halfajokat válasszunk, amelyek a legkevesebb toxint tartalmazzák. A szakértő a thehealthy.com-nak adott interjújában rámutat azokra a halakra, amelyeknek nem szabadna az étrendünkben szerepelniük.
Melyiket találhatjuk meg közülük a boltokban?
Ezeket a fajtákat érdemes messziről elkerülni:
Pangasius – olcsó és nem feltétlenül egészséges
A higany és az ólom olyan vegyületek, amelyek természetesen előfordulnak a környezetben, és a legtöbb hal tartalmazza őket. Ezeket az elemeket azonban az ember is be tudja juttatni a halakba, például antibiotikumokkal és hormonokkal, amelyekkel ezeket az állatokat tömik a rossz tartási körülmények miatt. Ez a folyamat azt eredményezi, hogy a halak több vegyi anyagot vesznek fel a vízből – ami többek között higanyt és ólmot jelent.
Ráadásul ezeket a halakat piszkos és szennyezett tartályokban tartják, amelyek erőteljesen túlzsúfoltak. Leggyakrabban a Mekong-deltában tenyésztik ezt a fajtát, ahol illegálisan lerakják a hulladékot, ezért a Seafood Watch a pangasius fogyasztásától is óv.
Tonhal – nagy mennyiségben káros
Ez a hal rengeteg higanyt vesz fel, ezért ajánlatos korlátozni a fogyasztását az ünnepek alatt, különösen, ha a tonhalkonzervekért rajongunk. Heti maximum 150 gramm tonhal fogyasztása javasokt – ez egy biztonságos adag, amelynek higanyadagja nem befolyásolja károsan a szervezetet.
A higany túlzott fogyasztása higanymérgezéssel járhat, ami többek között negatívan hat az agyra és a szívre. Ez leggyakrabban a következőkben nyilvánul meg: fejfájás, látásvesztés, beszédzavar és izomgyengeség.
Tilápia – jobb, ha más halat választunk
A tilápia sovány és meglehetősen ízletes hal, de a probléma vele is hasonló, mint a pangasius esetében. Megkérdőjelezhető körülmények között működő farmokról származhat. Ezért ajánlott korlátozni a fogyasztását. Egy tanulmány szerint ez a hal tartalmazza a legnagyobb mennyiségű ólmot.
Lazac – egészséges vagy sem?
Ezek a halak nagyon népszerűek, a legtöbbjük Skandináviából származik, így sokkal jobb választásnak tűnnek, mint az Ázsiából származóak. A tenyésztési körülmények azonban nem mindig megfelelőek. Gyakran a halakat antibiotikumokkal etetik, és kis tartályokban úszkálnak, így érintkeznek az ürülékükkel. Ebben az esetben érdemes biofarmokról származó halakat keresni – akkor biztosabbak lehetünk benne, hogy jobb körülmények között nevelték őket, ami nem befolyásolta a minőségüket.
Fotó: gettyimages