„Harminc éve tanítom az életmódváltást, és tapasztalataim szerint sokan túlkomplikálják, hogyan lehet egészségesebben élni, vagy egyszerűen beiktatni a mindennapokba egy kis énidőt. Gyakran azt hiszik, hogy az edzés rengeteg erőfeszítéssel jár, és ezért tartanak tőle. Pedig ha a változtatások fokozatosak és élvezetesek, akkor a legnehezebb időszakokban is képesek vagyunk fenntartani az újonnan kialakított rutinunkat” – mondja Béres Alexandra, aki néhány pontban összeszedte a sikeres életmódváltás titkát.
Tűzzünk ki célokat
„Határozzuk meg a minimum időt, amelyet magunkra szánunk: a heti 150 perc mozgás könnyen vállalható, legyen szó gyors tempójú sétáról, otthoni tornáról a gyerekkel vagy biciklizésről. Ha van kedvünk, többet is sportolhatunk, de az már bónuszként jön, így nem érezzük nyomásnak. Fontos, hogy a céljaink reálisak és elérhetőek legyenek, így könnyebben tarthatjuk az új szokásainkat.”
Lépésről lépésre
„Ne azonnal egyórás intenzív edzéssel kezdjük, mert ez elrettenthet. Fokozatosan, könnyebb mozgással induljunk, hiszen a lényeg, hogy csináljuk és élvezzük. Ahogy egyre magabiztosabbá válunk, szép lassan emelhetjük az intenzitást.”
Tervezzünk előre
„Ha hirtelen felszabadul egy óránk, általában nem az edzés az első gondolatunk. Inkább beteszünk egy mosást, elintézzük a bevásárlást, vagy elkészítünk egy húslevest. Ezért fontos, hogy az időt, amit magunkra szánunk, szentnek tartsuk. Írjuk be a naptárunkba a mozgást, mint bármilyen más fontos programot. Érdemes az edzést valamihez kötni, például a gyerekek iskolai elfoglaltságaihoz. Miután leadtuk őket, iktassunk be egy 30 perces kocogást vagy 50 perc sétát. Így könnyebben beépíthetjük az aktivitást a mindennapjainkba.”
Élvezzük a mozgást
„A sport nem szükséges rossz, hanem kellemes időtöltés, válasszunk olyan mozgásformát, amit élvezettel csinálunk. A leginkább pénztárcakímélő edzés a tempós séta, induljunk el egy irányba 25 percet, oda-vissza, így meg is van az 50 perc. Az otthoni online torna is tökéletes, mert megmozgatja és tónusba hozza az izmokat.”
Iktassuk ki a buktatókat
„A választott mozgásforma közel legyen a lakóhelyünkhöz, mert ha sokat kell utazni, hosszú távon nem fogjuk bírni. Lehet, lelkesek vagyunk az elején és érezzük a pozitív hatást, de ne csak ideig-óráig legyen fenntartható. Arra kell berendezkedni, hogy igazi váltás legyen. Ne vállaljunk túl nehezet, mert előbb-utóbb nem lesz kedvünk, és tudat alatt gyártjuk majd a kifogásokat.”
Ne eszegessünk össze-vissza
„Az időablakos táplálkozás nemcsak a fogyásban segíthet, hanem támogatja a bélflóra regenerálódását is, így csökkentheti a gyulladásokat és erősítheti az immunrendszert. A módszer lényege, hogy 8 órás időablakban étkezzünk, a következő 16 órában pedig pihenhet a gyomor, de ez csak azoknak tesz jót, akiknek a vércukorszintje rendben van. Ha fogyni szeretnénk, 30%-kal kevesebb kalóriát érdemes bevinni, és ne eszegessünk össze-vissza.”
Avassuk be a szeretteinket
„A női természet egyik velejárója, hogy úgy érezzük, másoktól vesszük el az időt, ha magunkra is fókuszálunk. Ez szép gondolat, de nem jó irány. Amikor picik a gyerekek, akkor is tudunk mellettük vagy velük mozogni, ha nem akarunk otthonról elmenni. Amíg tanulnak vagy olvasnak, addig edzhetünk, így példát is mutatunk, hogy nem a fotelben nyomogatjuk a telefont. Beszéljük meg a családdal, hogy milyen fontos számunkra az énidő, mert így aktívabbak maradunk.”
Zöldséget az asztalra
„Érdemes az étkezést levessel kezdeni, mert egészséges, és eltelíti a gyomrot anélkül, hogy túl sok kalóriát vinnénk be. A másik trükköm, hogy a vacsoraasztalra nyers zöldségeket teszek ki, így amikor valaki befejezte a főétkezést, elkezd még abból eszegetni, ezért már nem fogja kívánni a nassolást.”
Fotó: Sándor Berill