Ha egy szúnyog volt a tettes
- A kellemetlen viszketés enyhítésére sokan esküsznek az ecetes vízre. Az ételecetnél még jobb az almaecet – természetesen nem töményen, hanem vízzel hígítva, akár ecetes borogatás formájában. De nemcsak a savas kémhatású ecet, hanem a lúgos szódabikarbóna is enyhítheti a szúnyogcsípést.
- A méz gyulladáscsökkentő hatásában is bízhatunk, kenjünk fel egy keveset a bőrre. Nem teljesen természetes eredetű, ám hatásos szer egy pötty fogkrém is. Több csípés esetén viszont érdemes vele óvatosan bánni, mert szárító hatású.
- Az aloe vera, különösen a növényből frissen kinyert zselé is kellemesen hűsít.
Savanyúság, mint biofegyver: 10 trükk az allergiás tünetek enyhítésére
Méh vagy darázs okozta?
- Aki nem allergiás a méh- és a darázscsípésre, az először is kezdje el hűteni a szúrás helyét, a hideg, például a vizes borogatás vagy a jég rögtön enyhíti a fájdalmat és a viszketést.
- Ha tudjuk, hogy a két csíkos, sokszor összekevert repülő rovarfaj közül melyik csípett meg, az sokat segíthet a megfelelő házi gyógymód kiválasztásában.
- Mivel a méhméreg savas kémhatású, lúgos folyadékkal tudjuk semlegesíteni, így egy kevés vízben elkevert szódabikarbónával borogassuk.
- A darázscsípés mérge viszont lúgos kémhatású, így a citromlé, az ecetes víz semlegesítheti. Soha ne próbáljuk viszont kiszívni a mérget a bőr alól, mert ezzel csak rontunk a helyzeten!
A füge is okozhat allergiás tüneteket: ezek kínoznak most minket, így enyhíthetjük a kínokat
Pók után káposztát!
- A pókcsípést először is mossuk le langyos, szappanos vízzel, hogy megakadályozzuk az elfertőződését.
- Ezután rögzítsünk a bőrre egy káposztalevél-darabkát ragtapasszal, és hagyjuk fent néhány órára, vagy akár egész estére. Hasonló hatása van az apróra vágott, friss bazsalikomlevélnek is.
- Összetört széntablettából vízzel keverhetünk gyulladás- és viszketéscsillapító pasztát. Ugyancsak hatásos, ha őrölt kurkumát keverünk össze pár csepp olívaolajjal.
Mikor forduljunk sürgősen orvoshoz?
A méh és a darázs mérgére a lakosság körülbelül 2%-a allergiás. Náluk viszont akár életveszélyes állapotot is kiválthat egy csípés, ezért a súlyos, anafilaxiás reakció kezelésére alkalmas injekciót kell maguknál hordaniuk. Hívjunk mentőt, ha a csípés nyomán az egész testre kiterjedő viszketést, csalánkiütést, vizenyőt tapasztalunk – akkor is, ha eddig soha nem voltak ilyen tüneteink! Súlyos esetben pár percen belül szapora szívverés, vérnyomásesés, zavartság, hányás, hasmenés, sokk, illetve eszméletvesztés is kialakulhat. Az azonnali kezelés mellett ki kell vizsgálni azt is, hogy pontosan milyen allergia váltotta ki a tüneteket. Mentőt kell hívni akkor is, ha a csípés a szájban, a garatban ért valakit, például egy itallal együtt lenyelt rovar miatt.
Csalán ellen: 10 perc fegyelem
- Kirándulás közben csalánba ütköztünk? Akkor az első, kritikus tíz percet érdemes nagy önfegyelemmel kibírni. Ha ugyanis ekkor nem dörzsöljük a bőrünk mélyebb rétegeibe az irritációt kiváltó anyagokat, akkor a ránk száradt vegyületek nagy részét langyos, szappanos vízzel eltávolíthatjuk, és így megszűnik vagy enyhül a viszketés.
- Amennyiben nem tudjuk megmosni a bőrt a száradás után, papír zsebkendővel is letörölhetjük.
- Jeges borogatással, vízzel elkevert szódabikarbónával vagy aloe vera géllel is hűsíthetjük az irritált bőrt.
Semlegesítsük a hangyacsípést!
- A hangya maró hatású, savas kémhatású hangyasavat juttat a sebbe. Ahhoz, hogy ezt semlegesítsük, gyengén lúgos házipraktikára van szükség, például kevés szódabikarbónából és egy-két kanál vízből készített paszta segíthet.
Találkozás a medúzával
A tengerparti nyaralás idején gyakran szerez kellemetlen meglepetést egy-egy medúza. Ilyenkor akit megcsípett, lehetőleg azonnal távozzon a vízből, nehogy még több csalánozóval érintkezzen. Az érintett bőrfelületre csorgassunk sós tengervizet, egészen addig, amíg enyhülni nem kezd a fájdalom. Bár a tengerparton ritkán van nálunk ecet, ha tudunk szerezni pár cseppet egy közeli étteremből, még jobban járunk, mivel a savas anyag képes csökkenteni a medúzaméreg okozta fájdalmat.
Kiemelt kép: Adobestock