Egészség

Segítség, megfáztam! Nagyanyáink bevált receptjei a nátha enyhítésére

Nátha ellen nincs védőoltás, sőt, még gyógyszer sem nagyon. Hatásos házi praktikákkal viszont gyorsabban kigyógyulhatunk belőle.

Gyógyuljunk talpon át!

A kezdődő nátha kitörését egy egyszerű lábfürdővel is megelőzhetjük: álljunk 38 fokos vízzel megtöltött kádba, vagy ülve lógassuk a lábunkat egy kannába úgy, hogy a víz a vádlinkig érjen. Fokozatosan engedjünk meleg vizet a fürdőhöz (vigyázzunk, meg ne égessük a lábunkat), amíg a hőmérséklete el nem éri a 42 Celsiust. Összesen 20 percig lábfürdőzzünk, majd húzzunk meleg zoknit, és bújjunk ágyba.

Tovább fokozhatjukal a lábfürdő hatását, ha a vízbe egy-két evőkanál őrölt borsot, Cayenne-borsot vagy őrölt mustármagot teszünk. Ha végeztünk a fürdőzéssel, a felnőttek vietnami balzsammal vagy egy evőkanál olíva- vagy mandulaolajban elkevert pár csepp eukaliptuszolajjal is bekenhetik a lábukat, mielőtt zoknit húznak (gyerekeknél ez utóbbi gyógymódot ne alkalmazzuk).

A régi pásztorok nem túl kellemes illatú, ám hatásos receptje a nátha ellen: egy fokhagymagerezddel dörzsöljük be alaposan a talpunkat, majd húzzunk rá zoknit – és ne csodálkozzunk, ha hamarosan már a nyelvünkön is érezni fogjuk a fokhagyma aromáját!

Enyhülést hozó italok

Az orrdugulás és a többi kellemetlen tünet legjobb ellenszere a bőséges folyadékfogyasztás: gyorsíthatja a betegség lefolyását, és a nyálkahártyák kiszáradását is megelőzi a víz, a rengeteg C-vitamint tartalmazó mézes limonádé, de akár a jól bevált húsleves is.

Kerüljük viszont a koffeintartalmú italokat, mert vízhajtók.

A hagyma és a fokhagyma illóolaja ráadásul a légutakat is felszabadítja.

A kurkuma gyulladáscsökkentő hatóanyagai is segítenek a nátha tüneteinek enyhítésében. Legjobb, ha a lefekvés előtti bögre forró tejet ízesítjük kurkumával és gyömbérrel, majd megisszuk.

A fahéj a kiszáradt, fájó torok számára gyógyír.

TIPP

A meghűléshez kapcsolódó lázat vodkás zoknikúrával enyhíthetjük: 2/3 rész víz és 1/3 rész vodka keverékébe mártsunk bele egy vékony cérnazoknit, csavarjuk ki, húzzuk fel, és vegyünk fel rá egy vastagabb zoknit, majd egy bögre forró teával bújjunk ágyba. Kellemes izzadást!

Gyógyteák

● Egy teáskanál fahéjat forrázzunk le forró vízzel, és tegyünk bele egy kevés borsot. 10 perc múlva szűrjük le, és ha kicsit langyosabbra hűlt, édesítsük egy kanál mézzel, majd igyuk meg.
● Ha elmegy a hangunk, szeleteljünk fel egy fej
vöröshagymát, tegyük bele 2 dl langyos vízbe, majd hagyjuk állni néhány órán át. Végül gargarizáljunk a kivonattal, de ihatunk is belőle – köhögés ellen is beválik.

Gyógyleves

Néhány gerezd fokhagymával gazdagítva főzzünk franciás hagymalevest: a hagymában
és a fokhagymában ugyanis erős vírusölő hatású anyagok találhatók, amelyek segítenek a betegség legyőzésében.

Mikor forduljunk orvoshoz?

A nátha önmagában nem igényel orvosi felügyeletet, de ha a tünetek egy-két héten belül nem múlnak, mindenképp érdemes felkeresni a háziorvost. Ilyenkor már szövődményekre is gyanakodhatunk, amelyeknek gyógyítását viszont nem lehet házilagos módszerekkel megoldani.

fotó: pexels