Konyha

Gyömbér és ginzeng: mire jó és miért érdemes fogyasztani minél többet?

A gyömbér, amit régebben porrá őrölve szórtunk a húslevesbe, mára frissen is polgárjogot nyert a konyhánkban. Ízesítő hatása mellett gyógyerejéért is szeretjük. A ginzenget pedig jó ideje kifejezetten gyógyhatású növényként alkalmazzák.

GYÖMBÉR

Vágy és étvágy

A gyömbér a keleti konyha alapvető fűszere. Európában is korán népszerűvé vált, ugyanis vágyfokozó erőt tulajdonítottak neki. Már a római szakácsok is tudták, hogy húsokat és mártásokat kiválóan lehet vele ízesíteni. A mai konyhában édes és sós ételekhez egyaránt használható, húsok, zöldségek, mártások, hal- és rákételek, kínai csirkés tészták, szushik, curryk, sült édesburgonya vagy sárgarépa fűszere lehet. Dee a vele készült sütemények aromájának sem könnyű ellenállni. Illóolaját pedig népszerű italok, például a gyömbérsör vagy szénsavas üdítők ízesítőjeként alkalmazzák.

Azt azonban jó, ha tudjuk, hogy az őrölt, szárított gyömbér és a frissen reszelt gyömbérgyökér nem helyettesíthető egymással. A friss fűszernövény göcsörtös, bőrszínű, szabálytalanul elágazik. Valójában a növény gyökértörzse, amelyből egyszerre elég egy 3-4 centis darabkát megvásárolnunk. Két-három hétig eláll a hűtőben, a fagyasztóban pedig hónapokig. De csak közvetlenül a felhasználás előtt hámozzuk meg. Főzéskor úgy viselkedik, mint a fokhagyma: minél később kerül az ételbe, annál tovább tartja meg az aromáját. Íze nagyon intenzív, ezért legyünk különösen óvatosak az adagolással.

Téli immunerősítő

A gyömbér legendás egészségvédő, különösen a téli, hideg időszakban. Az egyik csodaszer, ha lereszeljük a friss gyömbért, és összekeverjük mézzel, citromlével, majd befőttesüvegben tartva naponta néhány teáskanállal fogyasztunk belőle. Ugyanilyen jó a híre a gyömbérből főzött, mézzel és citrommal ízesített teának is. Náthás betegségek esetén kiválóan tisztítja a légutakat.

Aromás sütemény

A gyömbéres muffinhoz egy nagyobb – kb. 6 cm-es – gyömbérdarabot meghámozunk és lereszeljük, vagy robotgépben finomra aprítjuk. Elkeverjük 6 dkg cukorral, kis lángon néhány percig melegítjük, amíg a cukor elolvad, majd félretesszük. Lereszeljük 2 biocitrom héját, összekeverjük 3 evőkanál cukorral, kicsit állni hagyjuk, és hozzáadjuk a gyömbéres masszához.

15 dkg szobahőmérsékletű vajat 10 dkg cukorral habosra felverünk. Beleütünk 2 tojást, eldolgozzuk, majd hozzákeverünk 2,5 dl írót vagy aludttejet. Fokozatosan hozzáadjuk az előzőleg összevegyített 25 dkg lisztet, fél teáskanál sót, 1 teáskanál szódabikarbónát. Simára eldolgozzuk, és a gyömbéres-citromos keveréket is elvegyítjük vele, míg sima muffintésztát kapunk. Papírkapszlikkal bélelt muffinformába kanalazzuk a tésztát (csak a  mélyedések kétharmadáig érjen), és előmelegített sütőben, közepes lángon kb. 20-25 percig sütjük.

Tűpróbával ellenőrizzük, hogy a közepe is átsült-e. A  sütőből kivéve 3 percig hagyjuk pihenni, majd kiszedjük a formából.

GINZENG

Ginzengből évente 80 ezer tonnát takarítanak be gyógyászati felhasználásra. Gyümölcsének magjával és a gyökér feldarabolásával is szaporítható.

Ránk hasonlít

A történészek szerint a ginzenget Észak-Kína hegyeiben, Mandzsúriában fedezték fel körülbelül 5000 évvel ezelőtt. Az aráliák családjába tartozik, főként a  gyökerét használják. Az ókori kínaiak mágikus hatást tulajdonítottak neki, „emberi gyökérnek” nevezték el, mert kissé emberre emlékeztető alakja van, mintha törzse és végtagjai lennének.

A kínaiak úgy hitték, hogy rendszeres fogyasztása hozzájárul a hosszú és boldog élethez, ezért annyira értékes lett, hogy az aranynál is többre becsülték. Mikor a kínai termés már nem volt elég, Koreából importálták. Frissen vagy szárítva, teaként vagy feldolgozva, étrend-kiegészítőként fogyasztják.  Pasztillák, színezékek készítésére használják, de lehet fűszer is, finom porrá őrölve. A ginzeng hatását egyre több vizsgálat igazolja. Enyhíti a stressz tüneteit, növeli a szellemi, fizikai teljesítőképességet, fokozza a koncentrálóképességet, segít a betegségeket követő regenerációban. Fáradtság, kimerültség ellen is bevethető. Csökkenti a vércukorszintet, és erősíti az immunrendszert. Egyes tanulmányok szerint szerepet játszhat az érelmeszesedés megelőzésében.

Allergiára, asztmára is

Az Ázsiában honos gyökér mellett a ginzengnek az amerikai változatát is ismerjük. Ez az észak-amerikai ­Appalache-hegységből származik. Az őslakosok régóta használják többek között az idegrendszer nyugtatására és a teljesítőképesség fokozására. Egyre több vizsgálat igazolja, hogy az allergia és az asztma tüneteit is segít enyhíteni. A vércukorszint egyensúlyának fenntartásához is hozzájárul. A hagyományos kínai gyógyászat egyébként az ázsiai ginzenget a fűtő, az amerikait a hűtő hatású élelmiszerek közé sorolja.

Gyógyító keleti csirkeleves

A ginzenget nemcsak teaként, hanem leves formájában is fogyaszthatjuk. Elkészítéséhez az alábbi alapanyagok szükségesek: 4 csirkemellszelet, 8 nagy gerezd fokhagyma, 4 datolya, 8 szelet szárított vörös ginzeng, 4 szem szelídgesztenye, 1 csésze rizs, szárított csilipaprika, 1 csésze zöldborsó, kevés szezámolaj, fekete szezámmag, tengeri só, friss fekete bors.

A csirkeszeleteket leöntjük hideg vízzel, majd a belsejükbe teszünk 2-2 gerezd fokhagymát, 1-1 szem datolyát, 1-1 szelet ginzenget, a szelídgesztenyéket, és 2-2 evőkanálnyi rizst. A húst összecsomagoljuk, fogpiszkálóval megtűzzük. A maradék rizst a maradék ginzenggel és datolyával megfőzzük. A csirkét egy fazékba helyezzük, amelyet vízzel vagy ginzengteával töltünk meg. Alacsonyabb hőfokon addig főzzük, amíg a hússzeletek megpuhulnak.

Ekkor tálba tesszük őket, és rájuk öntjük a levest, hozzáadjuk a csilipaprikát, a fokhagymát és a zöldborsót, megszórjuk fekete szezámmagokkal, a külön főtt rizzsel, végül ráöntjük a szezámolajat is. Ez az ázsiai ízvilágú különlegesség legalább olyan jó hatású, mint a hagyományos magyar „gyógyító” húsleves.

Fotó: Adobestock