Gyógyít és szépít
Minél sötétebb a méz, annál több ásványi anyag van benne. Gyógyít és szépít, legalább 20-féle vitamint, ásványi anyagot, aminosavat tartalmaz. Szinte nincs is olyan porcikánk, amire ne lenne jó hatással: erősíti az immunrendszert, segít a csontképzésben, a sebgyógyításban. Az akácméz emésztési panaszokat orvosol, a hársméz a hörghurutot enyhíti, a gesztenye a vérszegénység ellenszere, a fenyőméz a gyulladásokat gyógyítja.
Mária Terézia a méhészet nagy támogatója volt. 1776-től adómentességgel segítette a méhészeket. Bécsben méhészeti főiskolát alapított. Ez is hatással volt arra, hogy Keszthelyen, a Festetich György alapította Georgikonban kötelezővé tették a méhészet oktatását.
A kevesebb több
A méz édesebb, mint a cukor, ezért kevesebb kell belőle. 10 dkg cukor 8 dkg méznek felel meg. Ráadásul gyorsabban felszívódik, nem raktározódik el a szervezetben, ezért nem is hizlal. Forró teába ne keverjük, mert elveszti értékeit, várjuk meg, amíg a tea ihatóra hűl. Ha kristályos a méz, az nem jelenti azt, hogy megromlott volna, ha 40-45 fokos vízbe állítjuk az üveget, eltüntethetjük a kristályokat. Sütéshez a szakemberek a napraforgómézet ajánlják.
Mézes-szilvás piték
Hozzávalók a mézes tésztához:
■ 25 dkg liszt
■ 1 teáskanál sütőpor
■ 7 dkg porcukor
■ 1 tojás
■ 17 dkg vaj
■ 8 dkg méz
■ 1 kiskanál fahéj
töltelék:
■ 30-40 dkg szilvalekvár
■ 5 dkg szeletelt mandula
A mézes alaptésztát a 29. oldalon leírtak alapján elkészítjük, és 2 cipóra osztjuk. Hűtőben pihentetjük, majd lisztezett deszkán 3 mm vékonyra nyújtjuk, és kb. 10-12 cm átmérőjű korongokat szaggatunk belőle, akkorákat, amelyekkel a kis piteformákat ki tudjuk bélelni. A szélén a kilógó tésztarészeket levágjuk, a maradék tésztát ismét összegyúrjuk, majd nyújtjuk és szaggatjuk.
A formában lévő tészta alját megszurkáljuk, és 10-15 percre hűtőbe tesszük. 190 fokra előmelegített sütőben világosra elősütjük, majd sütésálló szilvalekvárral a tészta pereméig töltjük, és megszórjuk szeletelt mandulával. 5-6 percre ismét sütőbe tesszük 160 fokra, majd kivesszük, és langyosan tálaljuk.
Fehér csokis kosárkák
Hozzávalók a tésztához:
■ 12 dkg liszt
■ 4 dkg porcukor
■ 1 tojás
■ 9 dkg vaj
■ 4 dkg méz
■ 1-1 mokkáskanál sütőpor és fahéj
a töltelékhez:
■ 30 dkg fehér csokoládé
■ 1 dl tejszín
■ 1 narancs reszelt héja
■ 1 csipet őrölt fahéj
■ 10 dkg puha vaj
A mézes alaptésztát elkészítjük és cipóvá gömbölyítjük. Hűtőben pihentetjük, utána 2 mm vékonyra nyújtjuk, és akkora korongokat szaggatunk belőle, hogy a kosárkákat ki tudjuk bélelni velük. A kibélelt formákat, ha szükséges, sütés előtt vajjal kikenjük, bélelés után az esetleg kilógó széleket levágjuk, a formát fél órára hűtőbe tesszük (hogy sütéskor formatartóbb legyen), majd 190 fokra előmelegített sütőben világos barnára sütjük, és a formában hagyjuk kihűlni.
Csak ezután szedjük ki belőle. A megolvasztott fehér csokoládét a tejszínnel, a fahéjjal és a narancshéjjal simára keverjük, és amikor langyosra hűlt, a vajat hozzáadva kissé felhabosítjuk, majd a kosárkákat megtöltjük a krémmel, és kandírozott narancshéjjal, csokicsíkokkal díszíthetjük.
Mézes-meggylekváros islerek
Hozzávalók a tésztához:
■ 25 dkg liszt
■ 1 teáskanál sütőpor
■ 7 dkg porcukor
■ 1 tojás
■ 17 dkg vaj
■ 8 dkg méz
■ 1 teáskanál fahéj
a töltelékhez:
■ 20-30 dkg meggy- vagy baracklekvár
■ 15-20 dkg csokoládé
■ 2 evőkanál étolaj
a díszítéshez:
■ néhány szem dió
■ fehér csokoládé
A mézes alaptésztát a 29. oldalon leírtak alapján elkészítjük, 2 cipóra osztjuk. Fél óráig hűtőben pihentetjük, majd lisztezett deszkán 2-3 mm vékonyra nyújtjuk, és kb. 8 cm átmérőjű korongokat szaggatunk belőle. A maradék tésztát ismét összegyúrjuk, nyújtjuk és szaggatjuk. A korongokat vajjal kikent és liszttel megszórt tepsiben, 180 fokra előmelegített sütőben megsütjük.
Amikor a korongok kihűltek, meggy- vagy baracklekvárral kettőt összetöltünk, és hűtőbe tesszük. A csokoládét gőz fölött az olajjal elkeverve megolvasztjuk, majd az islereket belemártjuk, és papírra tesszük száradni. Negyed vagy fél dióval díszíthetjük, illetve díszítésül csorgathatunk rá fehér csokoládét.
Mézes-vaníliás körtetorta
Hozzávalók
a mézes alaptésztához:
■ 25 dkg liszt
■ 1 teáskanál sütőpor
■ 7 dkg porcukor
■ 1 tojás
■ 17 dkg vaj
■ 8 dkg méz
■ 1 teáskanál fahéj
a krémhez:
■ 0,4 dl tej
■ 1 csomag vaníliás pudingpor
■ 10 dkg cukor
■ 12 dkg vaj
■ 5 dkg mazsola
a tetejére:
■ 2-3 édes, puha körte
■ 1 csomag színtelen tortazselé
A lisztet, a vajat, a sütőport, a fahéjat és a porcukrot egy tálban elmorzsoljuk, a tojást a mézzel egy másik tálban elkeverjük, a morzsalékhoz adjuk, és tésztát gyúrunk belőle. 3 cipóra osztjuk. Fél óráig hűtőben pihentetjük, majd lisztezett deszkán vékony kerek lapokat nyújtunk belőle. Egyenként sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, villával megszurkáljuk, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 12-15 percig sütjük. Ne szárítsuk ki! A pudingot a tejjel és a cukorral elkészítjük, majd a tűzről levéve belekeverjük a puha vajat és a megmosott mazsolát.
A krém kétharmad részével összetöltjük a lapokat, a maradékot a torta tetejére kenjük, és vékony körteszeletekkel körberakjuk. Elkészítjük a zselét, és amíg még meleg, ecsettel lekenjük vele a körtéket. Hűtőbe tesszük néhány órára vagy egy éjszakára puhulni.
Fotó: archív