1. Szellőztessük ki a fejünket!
A rendszeres mozgás jót tesz a testnek és a léleknek – már napi 15 perc könnyed sport is növeli az energiát, pihentetőbb alvást biztosít, és javít az általános hangulatunkon. Akármilyen hideg is van, érdemes jól felöltözve sétálni egy nagyot: a nappali fényben eltöltött idő még télen is felderítheti a kedvünket.
2. Egészséges, tápláló étrend
A feldolgozott élelmiszerekből álló és finomított cukrokkal telített ételek összefüggésbe hozhatók a rossz közérzettel, az ingadozó hangulattal, beleértve a depressziót is. A téli időszakban különösen figyeljünk arra, hogy sok gyümölcsöt, zöldséget és fehérjékben gazdag harapnivalót válasszunk. Rossz az emésztésünk? Mihamarabb javítsunk rajta, hiszen a felborult anyagcsere, nagyon sok pluszenergiát vonhat el a szervezettől.
Segítsünk étrend-kiegészítőkkel is!
Érdemes kimerültség esetén növelni a napi bevitelt magnéziumból, valamint omega-3 zsírsavakból, D-vitaminból és B-vitaminokból is.
3. Emberi kapcsolatok
Iyenkor a társas kapcsolataink is beszűkülnek, hiszen több időt töltünk a négy fal között, mint tavasszal és nyáron. Mi a megoldás? Rendszeresen videócseteljünk, telefonáljunk barátokkal, családtagokkal vagy e-mailben tartsuk a kapcsolatot. Esetleg iratkozzunk be egy könyvklubba vagy társastáncra – a lényeg, hogy ne engedjük, hogy a magány maga alá temessen. Ezek a kapcsolatok – még ha virtuálisak is – kicselezhetik a rossz közérzetet.
4. Gyógynövények a bögrében
Teázzunk minél többször! A citromfű nyugtatja az idegeket, akárcsak a levendula, ami az étvágyunkon is sokat dob, ha enni is alig van kedvünk. Az orbáncfű remek megoldás idegességre, javítja a hangulatot, és különösen hasznos stresszes napokon.
5. Szép álmokat!
A kevés, vagy nem kielégítő alvás is ronthat a hangulatunkon. A tartós alváshiány a depresszió és más mentális betegség kockázatával járhat. Mivel ilyenkor sokkal többet van sötét, mint világos, a cirkadián ritmusunk – azaz a test természetes órája, amely segít szabályozni az olyan fontos funkciókat, mint az alvási ciklusok és a hangulat – könnyen felborulhat. Alakítsunk ki egészséges alvási rutint, és lehetőség szerint mindennap ugyanabban az időben feküdjünk le és keljünk fel. Kerüljük az elektronikus eszközök használatát a hálószobában, és ne nézzünk tévét közvetlenül lefekvés előtt!
Szöveg: Sinkó Edit
Fotó: Adobestock