Otthon és Kert

5 tipp, hogy tisztán tartsuk a szobanövényeket

Télen, az ünnepek közeledtével nem csak a lakásra, de a szobanövényekre is ráfér egy kis tisztogatás, jót tesz nekik ha megszabadítjuk őket a tél porától.
szobanövények tisztítása

Mikor besütnek a téli napsugarak, nem csak az tűnik fel, hogy tiszta kosz az ablaküveg, hanem az is, hogy szegény virágok poros levelei sápadtan kornyadoznak. Jó hírünk van, ha megszabadítjuk őket a kosztól nemcsak tiszták, de sokkal egészségesebbek is lesznek, ugyanis nem csak esztétikai kérdés a tisztán tartásuk.

A növények a föld feletti zöld részeikkel fotoszintetizálnak, azaz a leveleiken keresztül veszik fel a fényt és a szén-dioxidot. Viszont ha a pórusaikat elzárja egy nagy adag por, romlik a tápanyagáramlás, és a virágaid kókadtak lesznek, valamint fogékonyak a kórokozókra.

Szóval, hogy ezt megelőzzük, és üde, zöld, egészséges és erőteljesen növő szobanövényeink legyenek, rendszeresen meg kell őket tisztítani. Először is kezjük azzal, hogy leszedjük az elszáradt, elsárgult leveleket és ágakat. Mivel minden növény más, ezért különböző módszerekkel kell portalanítani őket, hogy nehogy kárt tegyünk bennük.

Frissítő zuhany

A kisebb szobanövényeket a konyhai mosogatóban, a nagyobbakat a kádban, vagy a zuhany alatt lehet megszabadítani a portól. Fontos, hogy a víz szobahőmérsékletű legyen, és ne használjunk semmilyen vegyszert a tisztításhoz. A földet letakarhatjuk egy nejlonnal, és ha megvolt a fürdetés, kicsit rázzuk le a vizet a virágról.

Ez a módszer kifejezetten jó a kis levelű fikusz, hibiszkusz, vagy a vízipálmák esetében, hiszen ezeknek képtelenség egyesével letisztogatni a leveleit. Arra vigyázzunk, hogy a zuhanyzás után ne tegyük huzatos helyre a növényt, mert megfázhat.

Nyáron akár a kertben is lezuhanyozhatjuk őket, csak ne a tűző napon száradjanak, mert megéghetnek a vizes levelek. Mikor már kint meleg van, azt is meghálálják, ha kitesszük őket az erkélyre vagy a teraszra az esőben, hogy az mossa le róluk a port.

szobanövények tisztítása
szobanövények tisztítása

Fejjel lefelé

Egy vödör vízben is tisztává varázsolhatjuk a kis méretű virágokat, mint például a törpebors. Először locsoljuk meg a földjüket, hogy ne peregjen, majd a szárat fogjuk körbe a két kezünkkel, letakarva a földet, és fejjel lefelé dugjuk a vödör vízbe a növényt. Mozgassuk jobbra, balra párszor, hogy a víz lemossa a port, vegyük ki a vízből, finoman rázzuk le és már kész is.

Egyesével minden levelet

A nagy levelű zöldeken egy vizes ronggyal érdemes végigmenni, egyesével letörölve minden levelet. Így tudjuk elérni, hogy egészségesek és fényesek legyenek. Nem kell hozzá semmilyen népi varázslatot bevetni, se sörrel, se tejjel ne ápolgassuk a növényt! Ha azt akarjuk, hogy fényes legyen a levél, használhatunk levélfényt. De az is elegendő, ha a nedves tisztítás után egy száraz kendővel is áttörljük őket. Az orchidea leveleit is így tarthatjuk tisztán.

Elő a tollseprűt és az ecsetet

Vannak olyan szobanövények, amik nem szeretik vizet, főként a bolyhos levelűek (muskátli, fokföldi ibolya) és a kaktuszfélék. Így sem a zuhanyzás, sem a vizes rongy nem jó megoldás, őket puhaszőrű ecsettel vagy tollseprűvel lehet a legkönnyebben portalanítani.

A cserép és a virágföld se maradjon ki

Érdemes egyszerre elvégezni a teljes generált. Ne csak a növény tisztítsuk meg, hanem a kaspót is, hiszen az is poros, vagy sok esetben lerakódik rajta a vízkő. Ezt legkönnyebben egy kefével, vagy egy dörzsiszivaccsal lehet eltávolítani róla. A földet is tartsuk tisztán, rendszeresen szedegessük le róla a lehullott leveleket és virágokat.

Forrás: gadenista.hu

Fotó: pexels