Nyáron szabadabban viselkedünk, pláne a nyaralás, a jól megérdemelt szabadság alatt. Ezzel nincs is gond, ha a felszabadultság nem jár együtt óvatlansággal. Mire figyeljünk, mivel hívjuk fel magunkra a rosszakarók figyelmét? Topa Zoltán rendőr alezredest kérdeztük.
Gondolkodjunk előre!
Jó dolog a spontaneitás a vakáción, de ilyenkor is muszáj óvatosnak lenni.
„Tervezzük meg a strandolást, akkor is, ha hirtelen ötlettől vezérelve vesszük elő a fürdőruhát. Gondoljuk át, mit viszünk magunkkal, hova pakolunk, merre megyünk, és azt is, hogy fogunk vigyázni az értékeinkre. Vicces mémként látni, hogy gyerekkorunk széfje a törülközővel letakart táskakupac volt, de most más világ van, és ha az értékeinknek nyoma vész, már nem lesz kedvünk nevetni” – kezdi Topa Zoltán.
Csak a szükségeset
A szórakozóhelyre, kirándulásra, városnézésre csak a legszükségesebb holmit vigyük, nem kell az összes készpénzünket, ékszerünket vagy elektronikai berendezésünket magunknál tartani.
„Az értékesebb dolgokat ne rámoljuk egy helyre, és ne a táska külső, vagy épp a nadrág hátsó zsebeiben helyezzük el. A pénztárcát érdemes belső zsebben tárolni, vagy még biztonságosabb kisebb lánccal a derékövhöz erősítve hordani” – figyelmeztet az alezredes.
Többen lehetnek
A zsebtolvajok rendszerint csoportban dolgoznak mind a tömegközlekedési eszközön, mind a zsúfolt bevásárlóhelyeken.
„Vásárlás közben, tömegközlekedési eszközön, utcán, vásárban a táskánkat mindig a testünkön keresztbe átvetve hordjuk. Soha ne tegyünk pénzt a bevásárlótáska tetejére és aljára se! Jó szolgálatot tehet forgalmasabb helyeken a kellemetlen hanggal rendelkező személyriasztó, amit főleg idősebbeknek és a nagyon fiataloknak ajánlok.”
Hová fordulhatunk?
Ha zsebtolvajok áldozatává váltunk, soha ne szálljunk szembe az elkövetőkkel, mert a testi épségünk minden tárgyi értékünknél fontosabb, és nem lehet előre látni, hová fajulhatnak a dolgok egy váratlan helyzetben.
Kérjünk segítséget!
Tegyünk feljelentést a legközelebbi rendőrkapitányságon (a helyszínről telefonáljunk a 112-es segélyhívón keresztül), majd a feljelentés vagy igazolás birtokában forduljunk bizalommal az Áldozatsegítő Központokhoz vagy a járási (fővárosi kerületi) hivatal áldozatsegítési feladatokat ellátó szervezeti egységeihez (ingyenesen elérhető Áldozatsegítő Vonal: 06-80-225-225).
Őrizet nélkül soha
Az értékeinkről ne beszéljünk hangosan mások előtt, nem lehet tudni, hogy ki látja meg bennünk a lehetséges áldozatot.
„A legtöbb strand már rendelkezik karóra alakú beléptetővel, és ilyenkor ugyanez a szerkezet nyitja a szekrényt is. Ez a megoldás praktikus ugyan, de egyben veszélyes is lehet. A bajt megelőzendő, soha ne vegyük le a kezünkről a készüléket, és a szíját se lazítsuk meg! A tolvajok ugyanis pillanatok alatt kipakolják a szekrényt a »talált« órával.”
szöveg: Kovács Vera
Fotó: Adobestock