A stressz általában azokhoz a szituációkhoz kapcsolódik, amelyek frusztrációt és idegességet váltnak ki belőlünk, és legtöbbször maguktól, spontán megoldódnak. A szorongás ezzel szemben irracionális félelmekhez, bizonytalansághoz, határozatlansághoz, túlzott aggodalomhoz köthető. Gyakran más pszichés problémával, például depresszióval együtt jelentkezik. Ám amíg a stresszes tünetek el is múlnak a kiváltó okok megszűnésével, a szorongásból adódó érzések napokig, hetekig, hónapokig eltarthatnak – még akkor is, ha már semmi nem indokolja őket.
Mik lehetnek a következményei?
Fizikai tünetek
- Fokozott pulzusszám
- Légszomj
- Remegés és szédülés
- Szájszárazság és gombócérzés a torokban
- Izomfeszülés
- Fejfájás
Pszichés tünetek hosszabb távon
- Változások az alvási szokásokban – alul- vagy túlalvás
- Koncentrációs nehézségek
- Túlságosan zsíros bőr, aknék megjelenése
- Súlygyarapodás és megnövekedett hasi zsír
- Fokozott vagy csökkent étvágy
Szorongás esetén még megjelenhetnek:
- Túlzott aggodalom
- Állandó félelem
- Azt érezhetjük, hogy valami rossz fog történni velünk
- A saját gondolataink feletti kontroll elvesztése
A szorongásos tünetek leggyakrabban akkor jelentkeznek, amikor mások előtt kell szerepelnünk, mondjuk, egy munkahelyi értekezleten, találkozón. Dr. Gonzalo Ramirez pszichológus számos kutatást végzett a témában, így biztosan állítja, hogy a tünetek néhány nappal a kiváltó esemény előtt is ránk törhetnek, mivel túlságosan félünk attól, hogyan teljesítünk, és különböző forgatókönyveket sorakoztatunk fel a fejünkben, amelyek rendszerint rosszul végződnek. Besülünk beszéd közben, nevetség tárgyává válunk, kirúgnak, stb.
A stressz tünetei viszont olyan helyzetekben is megjelenhetnek, amelyek a napi rutinunk része: munkahelyi események, közlekedés, családdal és a barátokkal töltött idő. Elvileg hozzá vagyunk szokva ezekhez a szituációkhoz, mégis érhetnek minket eközben feszült pillanatok.
Az emésztőrendszer sincs biztonságban!
Mivel a stressz és a szorongás fizikai és pszichológiai tüneteket is okozhat, hosszabb távon észrevehető változásokat eredményeznek a szervezet működésében is. Íme a leggyakoribb következmények:
- Emésztőrendszeri változások, például hasmenés vagy székrekedés.
- Bélgyulladás, amely növelheti az irritábilisbél-szindróma, más néven az IBS kockázatát.
- A súlygyarapodás és megnövekedett hasi zsír kóros koleszterinszinthez, trigliceridszinthez és magas vérnyomáshoz is vezethet. Ezek a tényezők növelhetik a metabolikus szindróma kockázatát, vagyis az egymással összefüggő anyagcserezavar együttes fennállását.
- Gyomorfekély a fokozott gyomorsavtermelés miatt.
- Csökkent immunitás, ami növelheti a hajlamot a fertőző betegségekre.
- Egyes esetekben gyengébb, sérülékenyebb körmök, valamint száraz bőr és hajhullás is észlelhető.
Így nyugtathatjuk meg magunkat
A szakemberek relaxációs technikákat javasolnak, és azt, hogy igyekezzünk az általános jóllétünkön javítani. A rendszeres sport, a meditáció, a légzőgyakorlatok is a segítségünkre lehetnek.
Kiváló természetes nyugtató a golgotavirág, erős nyugtató tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segítenek csillapítani a szorongást és megkönnyítik az elalvást. Sok más növény rendelkezik hasonló hatással, érdemes kiválasztani azokat, amelyeket jóízűen el tudunk kortyolgatni az este folyamán.
Orbáncfű: Kiváló az idegrendszer működésének helyreállítására, gyakran használják antidepresszánsként, a depresszió, a szorongás és az idegesség kezelésére is alkalmazható.
Hársfa: Segít megnyugodni, lehiggadni és kiegészíteni az idegrendszeri rendellenességek kezelését.
Citromfű: Nyugtató hatású, ezért alvászavarok, idegesség és szorongás esetén is érdemes bevetni.
Levendula: Kumarinban és illóolajokban gazdag, amelyek nyugtató és lazító tulajdonságúak és csökkentik a belső feszültséget.
Macskagyökér: Elősegíti az elálmosodást, ezért leginkább izgatottság, álmatlanság, fóbiák és szorongás esetén ajánlott.
Kamilla: Nyugtató hatással van az emésztőrendszerre és az idegrendszerre, harmónia érzetet kelti.
Gyógyszerrel vagy anélkül
Semmi nem segít az állapotunkon, pedig már rengeteg dolgot kipróbáltunk? Ebben az esetben érdemes felkeresni a háziorvost vagy egy pszichológust. A szakember segíthet azonosítani a tüneteket kiváltó tényezőket, és azok kezelésére is adhat hasznos, bevált tanácsokat. Egyes esetekben pszichiáterhez is beutalhatnak, aki gyógyszeres kezelést is alkalmazhat. A lényeg, hogy mindenképpen kérjünk segítséget, mert a legtöbb esetben a szorongás nem múlik el magától, és olyan károkat okozhat, amelyeket a munkánk és az emberi kapcsolataink is megsínylenek.
A tea elkészítéséhez 20 gramm teafüvet kell áztatni 5-10 percig egy csésze forrásban lévő vízben. Maximum kétszer, háromszor ihatunk belőle naponta, vagy akkor, ha nagyon stresszesek vagyunk. Fontos, hogy esténként már kerüljük a tévénézést, vagy bármilyen elektronikai eszköz, például a mobiltelefon használatát. Amennyiben inkább kapszula formájában szednénk ezeket a gyógynövényeket, arra is van lehetőség, ám használat előtt mindenképpen kérjük ki egy orvos vagy gyógynövényekre szakosodott szakember véleményét. A javasolt adagolásra különösen figyelni kell, mivel egyes növények túlzott fogyasztása egészségügyi problémákhoz vezethet.
Fotó: Getty images, Adobestock