Címlapsztori Sztár

Bukásból le­tt kasszasiker A diótörő: 5 + 1 érdekesség, amit nem tudtál a világhírű balettról

A karácsonyi időszak ikonikus előadásának számít Csajkovszkij A diótörő című balettje, szerte a világon. Azt viszont már kevesen tudják, hogy először sem maga a szerző, sem pedig a magyar közönség nem volt elégedett a művel.
a diótörő magyar állami operaház
  1. Még a szerző sem szerette

Ma már nehéz elképzelni, hogy amikor Csajkovszkij elkészült A diótörő zenéjével, kifejezetten silánynak tartotta azt. Úgy érezte, hogy a Csipkerózsika című balettje ennél sokkal jobban sikerült – olvasható a Story Téli különszámában.

  1. Mindenkit gyerekek játszottak

4 Fotó megtekintése

Bukásból le­tt kasszasiker A diótörő: 5 + 1 érdekesség, amit nem tudtál a világhírű balettról

A mesezsép hópelyhek
Még több +
1961.: Róna Viktor és Orosz Adél balettművészek között Fráter Gedeon karmester
Még több +
A bábjátékost alakító Tóth László táncművész 1961-ben
Még több +
A hópelyheket alakító balett-táncosok az előadásra készülnek 1961-ben
Még több +

A darab ősbemutatójára végül 1892. december 18-án került sor, Szentpétervárott. Akkor még, a mai előadásokkal ellentétben, minden karaktert gyerekek alakítottak a színpadon. A szereplőknek a zeneszerző egy-egy kosár csokoládéval kedveskedett a bemutató után.

  1. Hosszú volt az út a sikerig

A valódi siker még évtizedekig váratott magára. 1954-ben az USA-ban George Balanchine, az amerikai balett későbbi atyja készített belőle egy olyan előadást, ami nem csak helyi sikert aratott: elindította a művet a világhírnév felé.

A rendezőnek negyvenezer dollárból kellett színpadra vinnie a művet. Ebből pedig 25 ezer dollárt egy impozáns karácsonyfára költött. Hiába próbálták győzködni arról, hogy ezt a díszletelemet biztosan olcsóbban is el lehetne készíttetni, ő hallani sem akart róla. Azt mondta: A diótörő lényege a karácsonyfa. És úgy tűnik, igaza lett.

Ez is érdekelhet

  1. Faludy György szerelme a halálában is botrányos: utolsó kedvese, Fanni ma is bujkál a világ elől
  2. Tíz évig élt szerelemben Tímár Éva és Bujtor István: „Tudtunk egymás boldogságának később is örülni”
  3. Mintha egymás testrészei lennének: 9 magyar sztárpár, akik több, mint 50 éve házasok
  1. Itthon sem szerette a közönség

A Magyar Állami Operaház 1927. december 21-én Brada Ede koreográfiájával mutatta be A diótörőt. A korszellem és a balettegyüttes akkori művészi színvonala nem segítette a darab műsoron tartását, egy 1929-es felújítás után 1933-ban összesen húsz előadás után levették a műsorról.

A További titkokat és érdekességeket keresd a Story Téli különszámában az újságárusoknál!

A Story Téli Különszámát keresd az újságárusoknál!

Fotó: Fortepan / Kotnyek Antal