A bőrünk a legnagyobb szervünk
Sokan úgy gondolják, hogy az öregedés az idő múlásáról szól. Pedig arról is szól, hogyan bánunk a testünkkel, és mennyire figyelünk önmagunkra. A bőrünk ráadásul ebben különösen fontos szerepet játszik: egyfajta tükör, ami pontosan megmutatja, mi történik velünk.

Erről beszélt korábban Dr. Faluhelyi Dóra, nemi és bőrgyógyász egy hivatalos, PortfoLife és Partner Bank által szervezett rendezvényen, ahol nők szólaltak fel, akik aktívan formálják a mai modern világot.
„A bőr nagy százalékban jelzi, ha belülről probléma van”
„Ha bejön hozzám egy páciens és megkérdezem, van-e valamilyen betegsége, mire ő azt feleli, hogy nincs, akkor a következő kérdésem mindig az, hogy szed-e gyógyszert. Erre mindjárt jön is a válasz, hogy igen, például magasvérnyomásra. Sokan tehát nem gondolják betegségnek azt, aminek nincs látható tünete” – mondta a szakértő.
Ez is érdekelhet
Mikrobiom felborulhat

Az egészséges öregedés egyik kulcsa a test működésének megértése. Kevesen tudják például, hogy a bőrnek ugyanúgy saját mikrobiomja van, mint a bélrendszernek. Ha pedig a mikrobiom felborul, akkor könnyebben alakulhatnak ki gyulladások vagy fertőzések.
„Baktériumokkal, gombákkal élünk együtt, ezek nyújtanak biztonságot számunka. Sok bőrfertőzés azért is alakulhat ki, mert eltünnek ezek a hasznos baktériumok, tehát felborul a mikrobiom. Tényleg minden mindennel összefügg. Zseniális, hogy a sejtjeink minden nap értünk dolgoznak. Ahhoz pedig, hogy jól tudjuk megélni az öregedésünket, az kell, hogy foglalkozzunk ezekkel a sejtekkel” – magyarázta.
Mikor borulhat fel a mikrobiom?
- modern életmód
- stressz
- túlzásba vitt fertőtlenítés
- nem megfelelő bőrápolás
Védd meg a bőröd naponta
Az öregedés tehát nem pusztán genetika kérdése, sokkal inkább a tudatos odafigyelésé. Mit tehetsz?
- táplálkozz megfelelően
- csökkentsd a stresszt a minimumra
- aludj eleget
- mozogj rendszeresen
- védd meg a bőröd
A szakértő szerint van két dolog, amit mindenkinek érdemes komolyan venni: „Azt tudom mondnai, hogy a hosszú távú egészség titka, ha használunk fényvédőt minden egyes nap és legalább évente egyszer eljárjunk anyajegyszűrésre” – mondta az eseményen.



