Azt mindenki tudja, hogy sminkelés előtt érdemes megtisztítani az arcunkat. Ahogy azt is, hogy ha ragyogó, üde bőrt szeretnénk, akkor este, lefekvés előtt el kell távolítani a festéket, az alapozót róla. Ám arra már kevesebben ügyelnek, hogy a különböző kozmetikai eszközöket is rendszeresen takarítsák. Pedig ez egyrészt higiéniai szempontból fontos, másrészt az eszköz élettartamát is meghosszabbíthatjuk. A szőrszálakon, sörtéken, szivacsok mélyedéseiben ugyanis a festék éppúgy megtapadhat, mint a kosz, a zsír stb., amely hatására a szálak összeragadhatnak. Ennek egyenes következménye, hogy nem tudjuk majd megfelelően használni őket. Az alapozó, púder, szeméjárnyékolók felviteléhez használt eszközökön pedig nemkívánatos mikroorganizmusok is megmaradhatnak, amelyek idővel bőrproblémákhoz, irritációhoz vezethetnek.
Ecsetek
- Amennyiben naponta, illetve folyékony vagy krémes anyagokhoz – pl. alapozó, rúzs vagy szemöldökformázó – használjuk az ecsetet, úgy hetente egyszer, ritkább igénybevétel esetén kéthetente érdemes megtisztítani őket. Azokat az eszközöket, amelyeket por állagú anyagoknál alkalmazunk – pl. púder, szemhéjárnyékoló, pirosító – havonta egy-két alkalommal célszerű. Azonban minden használat után rázzuk ki alaposan az ecsetből a festéket.
- A legegyszerűbb tisztítási módszer: tegyünk kevés babasampont langyos vízbe, majd ebben mossuk ki az ecsetet. Ügyeljünk rá, hogy a sörték mindig lefelé mutassanak közben. Ezután kicsit nyomkodjuk ki belőle a vizet, fektessük egy tiszta törülközőre, vagy akár bele is csavarhatjuk egy kis rongyba, textilzsebkendőbe, kéztörlőbe, és hagyjuk megszáradni a szoba levegőjén. Közben soha ne tegyük a radiátorra, és hajszárítóval se gyorsítsuk a folyamatot.
- Babasampon helyett használhatunk lúgmentes szappant, de akár drogériákban kapható speciális ecsettisztítót is. A zsíros szennyeződések eltüntetésére jó megoldás a mosogatószeres víz.
- Amennyiben fertőtleníteni is szeretnénk az ecsetet, úgy áztassuk ecetes langyos vízbe. Ez ugyan szárítja a sörtéket, ám ha nem hagyjuk 10 percnél tovább a keverékben, és utána alaposan átöblítjük, akkor még sokáig használhatjuk őket.
Szivacsok
- A púderben, alapozóban, pirosítóban található szivacsot is érdemes bizonyos időközönként megtisztítani. Az eljárás hasonló az ecsethez: tegyük a szivacsot babasamponos, langyos vízbe, hagyjuk ázni 15-20 percig, majd vegyük ki, és nyomkodjuk ki belőle a vizet.
- Az alapozóhoz használt szivacsot betehetjük a mikrohullámú sütőbe is: áztassuk egy tál szappanos vízbe, és kb. 1 percre rakjuk a mikrosütőbe magas fokozaton. Majd vegyük ki, hagyjuk kihűlni, csavarjuk ki és szárítsuk meg.
Rúzsok, szájfények
- A rúzsokon is könnyen megtelepedhetnek a baktériumok a szájunkról, ezért a rúzs hegyét rendszeresen töröljük át nedves törlőkendővel. Ha van antibakteriális kéztörlőnk, havonta egyszer érdemes azzal is áttörölni, de a normál nedveskendő is megteszi.
- A szájfény ecsetével is hasonlóan járjunk el.
Szemöldökcsipesz
- Talán nem is gondolnánk rá, de a szemöldökcsipeszünkön szintén előszeretettel telepednek meg a baktériumok. Ezért mielőtt hozzálátnánk a szőrszálaink kiszedéséhez, mossuk át az eszközt szappanos vízzel.
- Néha előfordul, hogy megcsípjük a szemhéjunkat a csipesszel, sőt akár fel is sérthetjük a bőrt. Ha ilyenkor is biztosra akarunk menni, és elkerülnénk a csúnya kisebesedést, kéthetente 70 százalékos alkohollal töröljük át a csipesz szárait.
Sminktáska
- Természetesen nemcsak a sminkeszközöket, a sminktáskát is ajánlott rendszeresen kitakarítani. Általában elegendő, ha kipakolunk belőle, és kirázzuk, majd egy nedves törlőkendővel áttöröljük.
- Ha azonban makacs szennyeződések vannak a táskán, esetleg valamilyen krém, sminktermék kifolyt benne, akkor tegyük mosószódás vízbe, és dörzsöljük át egy régi fogkefével. Ha az anyaga engedi akár a mosógépben is kimoshatjuk kímélő programon, mosózsákban.
Szépségholmik tárolása
A ridikülben nálunk hordott sminkeszközöknél különösen ügyeljünk arra, hogy külön rekeszben, kis neszesszerben vagy legalább zárható nejlonzacskóban tároljuk azokat.
Tovább használhatjuk őket
• Nemcsak az eszközök, a sminktermékek is odafigyelést igényelnek, ha sokáig akarjuk a megfelelő minőségben használni azokat.
• Általánosságban elmondható, hogy száraz, hűvös, sötét helyen érdemes tárolni őket.
• A krémekbe, alapozókba stb. mindig csak tiszta kézzel nyúljunk bele. Amelyik terméknél lehet, a felvitelhez használjunk segédeszközt (ecsetet, szivacsot, applikátort, kozmetikai pálcát).
• Bármennyire is sietünk, mindig ügyeljünk rá, hogy használat után tökéletesen zárjuk be a tégelyeket, tubusokat, hogy minél kevesebbet érintkezzenek a szerek a levegővel.
• Általánosságban igaz, hogy a nagyobb kiszerelésű termékek egységára kedvezőbb, ám a sminkkészítményeknél nem biztos, hogy a nagyobb jobb. Sokszor ugyanis a lejárati időn (felbontás után általában 12-24, max. 30 hónapig használhatók) belül nem tudjuk elhasználni, és így ki kell dobni őket.
Szöveg: Kovács Vera
Fotó: Adobestock, Getty Images