Konyha

Mennyi az annyi? Egy bögre cukor nem annyi, mint egy bögre liszt – (át)számítások a konyhában

Amikor a receptben a hozzávalók mértékegysége másképp van megadva, mint ahogy azt megszoktuk, érezhetjük úgy, mintha egy iskolai matekfeladatot kellene megoldunk sütés-főzés előtt. Segítünk, hogy ne így legyen.

Az utóbbi években se szeri, se száma az új szakácskönyveknek. Ezekben a receptek hozzávalóit a legtöbb esetben grammban vagy dekában adják meg. Fussuk át az alapokat! Közöttük 10 a váltószám, tehát ha azt látjuk, hogy például a tésztához 300 g lisztre van szükség, akkor az 30 dkg-nak felel meg. Ugyancsak 10 a váltószám a folyékony hozzávalók esetében is, vagyis
1 liter = 10 dl = 100 cl = 1000 ml.

És fordítva, ha egy recept 100 ml tejet ír elő, az megfelel 1 dl-nek (illetve 10 cl-nek). Bosszantó, ha a boltban vásárolt termék deciliterben van megadva (például a tejfölt mindig így mérik), ám a receptben 300 gramm tejföl szerepel. Érdemes egyszer jól megjegyezni, vagy felírni magunknak, hogy 100 gramm tejföl (tej, víz) 1 dl-nek felel meg.

Nem minden ugyanolyan

Vannak receptek, amelyekben nem dekában vagy literben mérnek, hanem „háziasszonyosabb stílusban” bögrében, csészében, evőkanálban. Ebben a módszerben az a jó, hogy nem kell hozzá mérleg, igaz, nem is lehetünk annyira pontosak, mint a grammban, dekában megadott változatoknál. Süteményeknél elvben számít a pontosság, de azért nem kell beszerezni egy patikamérleget: hogy 1-2 grammal több cukor kerül-e a tésztába, az tulajdonképpen nem okozhat bajt. Ráadásul nem is minden anyag súlya egyforma. A bögrét általában 250 grammosnak, 2,5 dl-esnek veszik. A csésze rendszerint ugyanennyi, elnevezés kérdése az egész.

Viszont vigyázat! 1 bögre só nem ugyanannyi, mint 1 bögre liszt!

Íme a leggyakoribb átszámítandók

1 bögre kristálycukor = 230 g (23 dkg)

1 bögre só = 300 g (30 dkg)

1 bögre liszt = 160 g (16 dkg)

1 bögre kakaópor = 100 g (10 dkg)

1 bögre kókuszreszelék = 75 g (7,5 dkg)

1 bögre vaj = 220 g (22 dkg)

1 bögre olaj = 230 g (2,3 dl)

1 bögre bab = 30 dkg

1 bögre rizs = 25 dkg

1 bögre kukoricaliszt = 20 dkg

Kicsiben is számít

Nézzük mindezt kisebb egységekben, hiszen sokszor nem kell több az ételbe, mint néhány grammnyi. Ha emiatt nem akarjuk előszedni a mérleget, jobb, ha észben tartjuk a kanálnyi mennyiségeket. Először is az alaptétel: 1 evőkanálba 2-3 teáskanálnyi mennyiség fér el. Ha milliliterben mérünk, egy evőkanál 15 ml (15 g), a teáskanálba pedig 5 ml (5 g) fér, hozzászámítva persze a különböző anyagokból adódó apró eltéréseket.

Fontos különbséget tenni a csapott és a púpozott mennyiségek között.

Ennek alapján (figyelembe véve, hogy a kanalak sem egyformák):

  • LISZT
    1 púpozott evőkanál = 20 g
    1 csapott evőkanál = 15 g
    1 púpozott teáskanál = 8 g
    1 csapott teáskanál = 5 g

  • 1 púpozott evőkanál = 25 g
    1 csapott evőkanál = 20 g
    1 púpozott teáskanál = 10 g
    1 csapott teáskanál = 7 g
  • CUKOR
    1 púpozott evőkanál = 22 g
    1 csapott evőkanál = 15 g
    1 púpozott teáskanál = 9 g
    1 csapott teáskanál = 7 g
  • PAPRIKA
    1 púpozott evőkanál = 15 g
    1 csapott evőkanál = 8 g
    1 púpozott teáskanál = 5 g
    1 csapott teáskanál = 2 g
  • ZSÍR, OLAJ, VAJ
    1 csapott evőkanál = 2-3 dkg
  • BÚZADARA, ZSEMLEMORZSA
    1 csapott evőkanál = 1,5 dkg
  • ha azt olvassuk:
    diónyi zsír vagy vaj, az is = kb. 2 dkg
    A kávéskanál és a mokkáskanál ugyanaz,
    nagyon kicsi mennyiségek = kb. 1 ml
    Teáskanállal mérhetjük a keményítőt
    (5 ml, 3 g) és a sütőport (5 ml, 4 g)

Ha angolszász a recept

Egyre többször kerülnek a kezünkbe külföldi szakácskönyvek vagy gasztronómiai magazinok, bennük jobbnál jobb receptekkel, amiket rögtön el is szeretnénk készíteni. Igen ám, de a megszokott mértékegységek helyén egészen más számokat, egységeket olvashatunk. Hogy lesz ebből amerikai palacsinta vagy hamisítatlan sajttorta? Hát úgy, hogy megtanuljuk átváltani az angolszász mértékegységeket! Lehet kapni mérőpoharakat, mérőkanalakat, amelyeken feltüntetik a mennyiségeket. Az interneten is találhatunk átváltó kalkulátorokat. De az alapokat nem árt tudni – és akár feljegyezni egy papírra, amit tartsunk a receptkönyveink mellett.

A fő mértékegység a cup, vagyis a bögre, amely ugyanúgy 250 g, 2,5 dkg, illetve 2,5 dl, mint már láttuk a magyar bögrés recepteknél.

1 uncia (ounce vagy rövidítve: oz) = kb. 28-30 g (2,8-3 dkg)

1 font (pound vagy rövidítve lb) = kb. 50 dkg,

és náluk is léteznek a teaspoon (teáskanál) vagy a tablespoon (evőkanál) mértékegységek.

Fontos hőfokok

Nagyon nem mindegy, mennyi egy sütemény sütési ideje. Bármit ad meg a recept, alkalmazkodjunk a saját sütőnk teljesítményéhez, nehogy leégjen a torta alja, vagy nyers maradjon a belseje. De egy hagyományos gázsütőnél honnan tudhatjuk, melyik hőfok mit jelent? Íme a táblázat!

140 – alacsony
150 – alacsony
170 – közepes
180 – mérsékelt
190 – mérsékelt
200 – közepesen forró
220 – forró
230 – nagyon forró