Konyha

Fűszeres ízek a Balkánról: 7 fasírtféle, amit a hagyományos helyett készíthetsz vacsorára

Az Oszmán Birodalom hódítása idején a délkelet-európai országok sokáig együtt éltek a törökökkel, és több mindent átvettek a gasztronómiájukból. Tőlük tanultuk többek között a töltött káposzta receptjét, de a Balkán vidékein is nyomot hagyott a konyhájuk.
Családi barbecue party

Miben különböznek a mi fasírtunktól?

Az idők folyamán a török, görög, római, szerb, horvát, bosnyák, albán, román ízek összekeveredtek, remekül hatottak egymásra, és a hasonlóságaikon kívül a különbségeik is jellegzetessé tették őket.

A török – és arab – konyha kebabja finomra darált birka- vagy bárányhúsból készül, sok fűszerrel, kolbász alakúra formázzák, és általában parázs fölött sütik meg. Így ugyanis régen két csata szünetében, tábori körülmények között is el lehetett készíteni, és tábortűznél megsütni.

A többi ország hasonló ételeinek is ez az alapja, de a különböző vidékeken más-más húsokból állították össze, másként formázták, vagy különbözőképpen fűszerezték őket. A magyar fasírttól mégis jelentősen különböznek: a balkáni húsokra az a jellemző, hogy nincs bennük sem vízben áztatott és kifacsart zsemle, sem tojás, van viszont szódabikarbóna és víz – a kolbászkák mégis jól összeállnak. Semmivel össze nem hasonlítható ízüket a szabadtéri sütés adja meg.

Ez is érdekelhet: Egy csipet fahéj teszi tökéletessé: Csevapcsicsa ajvársalátával – Recept

Csevapcsicsa vagy csevap

Az egész Balkánon, de főleg Szerbiában és Boszniában a legismertebb és legjellegzetesebb, akár nemzeti ételnek is tekinthető specialitás. A húskolbászkák darált sertés- és marhahús keverékéből készülnek, de aki szereti, adhat hozzá birka- vagy bárányhúst is.

Így készül:

  1. 40-40 dkg marha- és sertéshúst kézzel összegyúrunk 2 finomra vágott vöröshagymával, 3 gerezd fokhagymával, 1 teáskanál szódabikarbónával, 1 teáskanál fűszerpaprikával, 2 teáskanál morzsolt kakukkfűvel, sóval, borssal és olajjal.
  2. Petrezselyemmel vagy oregánóval is fűszerezhetjük. Ha túl sűrű, adhatunk hozzá 1 dl hideg vizet.
  3. Ha szép egyneműre összeállt, folpackba csomagoljuk, és néhány órára vagy akár egész éjszakára betesszük a hűtőbe.
  4. Másnap tetszés szerinti méretű kolbászkákat formázunk belőle, és faszénparázson – vagy akár sütőben vagy gázgrillen – megsütjük. Kínálhatunk mellé apróra vágott lila hagymát és a jellegzetes délvidéki paprikalekvárt, az ajvárt.
5 Fotó megtekintése

Fűszeres ízek a Balkánról: 7 fasírtféle, amit a hagyományos helyett készíthetsz vacsorára

Cevapcici
Még több +
Pljeskavica
Még több +
Kebabcseta
Még több +
Mititei
Még több +
Souvlaki
Még több +

Pljeskavica

Az egész Balkánon ismerik és kedvelik, de Szerbiában szinte nemzeti étel. Összetételében nem annyira, inkább csak formájában különbözik a csevapcsicsától a pljeskavica húspogácsa.

Így készül:

  1. A darált húsokhoz szénsavas ásványvizet és szódabikarbónát keverünk, ugyancsak pihentetjük néhány órán át, majd sütés előtt hozzádolgozzuk a nagyon finomra vágott vagy reszelt vöröshagymát.
  2. Pogácsákat formázunk a masszából, és olajban (serpenyőben) vagy grillrácson parázs fölött néhány perc alatt mindkét oldalukat megsütjük.

Kebabcseta

Bulgária specialitása, kebabcsénak is nevezik. Nem feltétlenül kell többféle húsból készíteni, egyszerű darált sertéshúsból sütve is finom, de miután Bulgáriában népszerű a bárányhús, azt is keverhetünk hozzá.

Így készül:

  1. Legjobb, ha a hús finomra van darálva.
  2. A kebabcsetában nincs hagyma, sem fokhagyma, jellegzetes fűszere az őrölt római kömény. 1 kg darált húshoz akár egy csapott evőkanálnyit is adhatunk. Ezenkívül már csak só, 2 teáskanál szódabikarbóna és víz kell a masszához, amiből – vizes kézzel – akár azonnal elkezdhetjük formázni a kolbászkákat.
  3. A kebabcsetának is van pogácsa változata, a kjufte, ebbe tehetünk hagymát, de csípős paprikát, sőt sajtot is, ami szépen beleolvad a húsba sütés közben.
  4. Hagyományos körete a sopszka saláta (uborka, paradicsom és hagyma).

Mititei vagy miccs

Ezen a néven ismeretes a román vagy erdélyi változat.

Így készül:

  1. Háromféle darált hús (sertés, marha, bárány), fokhagyma, bors, szódabikarbóna kell hozzá, és jellegzetes ízt ad neki a borsikafű, vagyis a csombor.
  2. Jó, ha zsírosabb húsokat választunk, így nem lesznek szárazak a kolbászkák. Akár többször is daráljuk át őket.
  3. Dagasszuk minél tovább a masszát, közben, ha nagyon összeáll, adjunk hozzá egy kevés alaplevet. Akkor jó, ha egészen pasztaszerű lesz.
  4. Folpackba csomagolva legalább 10 órán át pihentessük hűtőben. Majd kolbászkákat formázunk belőle (ezért nevezik a miccset a román csevapcsicsának), és parázson vagy kevés olajban megsütjük.
  5. Általában házi kenyérrel és mustárral kínáljuk.

Raznjici, szuvlaki, köfte

  • A szabadtéri sütés sztárjai a nyárson sültek, a „rablóhúsok”, a saslikok, amelyeknek szintén megvannak a helyi ízletes változatai. Szerbiában a raznjici a legismertebb, amelyhez borjú- vagy csirkehús, vagy a kettő együtt használatos, ugyanakkora mennyiségben. A húsokat feldaraboljuk, és füstölt szalonnával, zöldpaprikával, hagymával, kápia paprikával felváltva nyársra húzzuk, majd parázs fölött megsütjük.
  • A görög szuvlakihoz darabokra vágott, fűszeres-citromos páccal elkevert csirkemellet húzunk nyársra, majd ha omlósra sült a husi, tzatzikivel kínáljuk.
  • A török köfte érdekes kombináció, melyhez darált húst nyomkodunk a nyárs köré, majd kolbászkákat formázunk belőle, és így sütjük meg.

Ez is érdekelhet: Egészségesebb az étel, mint az air fryerben: nem véletlenül imádta a nagyid ezt a sütőtálat

Fotó: AdobeStock, Getty Images