Mikor kezdődik?
A klimax szó változó kort, kritikus időszakot jelent. Általában az ötvenes éveinkben jelentkezik, első és legszembetűnőbb jele a menstruáció rendszertelenné válása, megszűnése. De ez akkor is bekövetkezhet, ha valamilyen okból leáll a petefészek működése, akár egy betegség, akár sebészeti úton való eltávolítás miatt, ilyenkor jóval előbb is elkezdődik a korai vagy mesterséges menopauza.
Ez már biztos, hogy az?
A változó kort mindannyian másként éljük meg. Van, akinél szinte észrevétlenül lezajlik ez a folyamat, de van, aki rengeteget szenved, rettenetesen nehezen vészeli át ezt az időszakot. A legtöbbünknél némi menstruációs rendellenesség után ismét visszazökken minden a rendes kerékvágásba, majd egy idő múlva megint rendszertelenné válik a ciklusunk, míg végül teljesen elmaradnak a menstruációk. Nagyritkán az is megeshet, hogy semmi változás sincs a menstruációk rendjében, hanem egyik hónapról a másikra beáll a klimax. Ezt azonban valamilyen erős érzelmi megrázkódtatás váltja ki általában.
Más tünetek
A tünetek korántsem jelentkeznek együttesen vagy akár mindenkinél. De bármennyire kellemetlenek is ezek a zavarok, mindig csak átmenetileg jelentkeznek. Általában a rendellenességek már egy-két, sőt néha három-öt évvel a végleges menopauza előtt megkezdődhetnek. Ilyen lehet a gyakori hőhullám, ami időnként lázat is okozhat, kipirulás, izzadás, szapora szívverés, szívdobogás, vizelet visszatartási problémák, meszesedés, hirtelen nagy súlygyarapodás, hüvelyszárazság, ingerlékenység, koncentráció zavar, alvászavar, szédülés, fülzúgás, szembántalmak, bőr- és hajszárazság.
Klimax és csontritkulás
A menopauza alatt csökken a csontállomány. Ennek oka, hogy a csontszövetben található építő és lebontó sejtek működésének egyensúlya felborul. A magas ösztrogénszint eleinte védelmet nyújt az érelmeszesedéssel szemben, ám a klimax lezárultjával ez megszűnik. Ebben a fázisban sokan meghízunk, ami fokozza a szívkoszorúér betegségeinek kialakulását is.
Kényes kérdés
A klimax során a nemi szervünkre is külön gondot kell fordítanunk. A hüvelyszárazság ellen használhatunk síkosító krémet, amikor szexuális életet élünk. Ezzel egyidejűleg, a hüvelyünk PH értéke is megváltozik, ezért érdemes mosakodáskor intim higiéniás szereket használnunk.
Meddig tart a változó kor?
A változókor kezdetéhez hasonlóan, időtartama is egyénenként különbözik. Az első tünetek jelentkezésétől a végleges lecsengésig néha csak néhány év telik el, máskor azonban akár 10-12 évig is elhúzódhat. Átlagosan 5-7 évre tehető a menopauza lecsengése.
Hogyan vészeljük át?
A klimax idején szinte mindannyian ingerlékennyé, sokszor labilissá is válunk. Romlik a koncentrációképességünk, ráadásul az önértékelésünk is egyre rosszabb, hiszen a nőiség minden apró részlete óriási változáson megy keresztül. Sokat segíthet, ha a problémánkat megbeszéljük nőgyógyásszal, vagy akár pszichológus tanácsát is kikérhetjük. Kezdjünk el valami új dolgot csinálni! Ez lehet sport, hobbi, egyéb elfoglaltság, a lényeg, hogy mindig legyen célkitűzésünk. A tüneteket hatékonyan csökkentik a z erre a célra kifejlesztett készítmények, de bizonyos esetekben indokolt lehet a hormonpótlás is.
Tudta?
Amíg van petefészek működésünk, tehát véglegesen el nem múlik a havi vérzés, addig bármikor teherbe eshetünk. Mivel sokáig nem tudhatjuk, hogy valóban túl vagyunk az utolsó menstruáción, vagy csak kimarad néhány hónap, a folyamat végéig érdemes gondoskodnunk a fogamzásgátlásról!
Jól jönnek a plusz kilók!
Míg a dohányosoknál általában hamarabb – akár 5-7 évvel előbb is elkezdődik a változó kor, addig a dundibb nőknél később kezdődik a változó kor, mivel az ösztrogén hormon nem csak a petefészekben, de a zsírszövetekben is termelődik, raktározódik, így segít elnyújtani és akár kitolni a menopauza idejét.
Fotó: pexels