Ha egy vitamin mégis kimarad
Nagyjából tisztában vagyunk azzal, milyen tünetekkel jár, ha nem táplálkozunk egészségesen és kiegyensúlyozottan, ha a szervezetünkbe nem kerül elég vitamin. Főleg ilyenkor, télen ügyelünk arra, hogy a C-vitamin-tartalmú ételek, italok ne hiányozzanak az asztalunkról, de a D-vitamin, a magnézium és a kalcium beviteléről is gondoskodunk. És lehet, hogy ilyenkor egyvalami, egy fontos ásványi anyag kimarad, mert a hiányának tünetei nagyon hétköznapiak, könnyen a téli kimerültségre foghatók.
Csupa kellemetlenség
Olyan a világ körülöttünk, hogy nincs mit csodálkozni azon, ha hol az egészségünk, hol a gyerek iskolai jegyei, hol a férjünk magas vérnyomása miatt nyugtalankodunk. A hajkefén egyre több hajat találunk, a körmünk jobban töredezik, de ezt arra fogjuk, hogy itt a tél, egyre kevesebb a napsütés. Mire a munkából hazaérünk, fáradtak, kimerültek vagyunk, de hát ez is amiatt van, mert délután 4-re besötétedik. Valahogy fázósabbak lettünk – gondoljuk, mert a fűtést takarékosan visszafogjuk, és különben is, a didergés a téli hangulat része. Mindez valóban kellemetlen, de azon már érdemes elgondolkoznunk, ha mindezeken túl a szokottnál is feledékenyebbek vagyunk, másoknak is feltűnik a sápadtságunk, ránk tör az a bizonyos „nyugtalanláb-szindróma”, amikor muszáj a lábainkat megmozgatnunk, vagy ha beverjük a karunkat-lábunkat az ajtóba, csúnya véraláfutás alakul ki.
Főleg a nők figyelmébe
Ilyenkor már érdemes arra gyanakodni, hogy a szervezetünkben esetleg nincs elég vas, és ez sajnos könnyen lehet, mert a vashiány szinte népbetegség, az emberiség 60-80 százaléka érintett. Nevezhetjük civilizációs kórnak is, mert az egyoldalú étkezéstől, a gyakran fogyasztott gyorséttermi menüktől, az egészségtelen ételektől alakulhat ki. Ha megfelelő a bevitt vas mennyisége, a felszívódását akkor is akadályozhatják a gyomorsavtermelést gyengítő gyógyszerek (reflux esetén) vagy táplálkozási érzékenységek, mint a cöliákia, de a magnézium és a kalcium is. Vashiány esetén az oxigén rosszabbul tud eljutni a szövetekhez, a szervezet kevesebb hemoglobint állít elő, vérképzési zavarok keletkeznek, gyengül az immunrendszer. Mindez elsősorban a nőket érinti, különösen a menstruáció idején, ha erősebb a vérzésük. De a vegetáriánus vagy vegán étrend híveinek is gondoskodniuk kell a megfelelő vaspótlásról, hiszen éppen azokat az élelmiszereket vonják meg maguktól (máj, vörös húsok), melyekben sok van ebből a fontos ásványi anyagból.
A vashiány napja – november 26.
A kezdeményezés a világon több mint másfél milliárd embert érintő hiánybetegségre hívja fel a figyelmet, ami valójában mindkét nemet érintheti kortól függetlenül. A vas nélkülözhetetlen a szervezetünk megfelelő működéséhez, és tartós hiánya vashiányos vérszegénységhez vezethet. Ekkor a tünetek már súlyosabbak: heves szívdobogás, fülzúgás, légszomj jelentkezhet. A vashiányt legjobb megelőzni, de ha már kialakult, orvosi segítséggel sikeresen kezelhető vasban gazdag táplálkozás melletti vaspótlással.