Van, ahol elég hetente egyszer port törölni, de a forgalmas helyeken, nagyvárosokban, lakótelepeken, építkezések közelében vagy földutak mellett lévő lakásokban bizony akár már a takarítás másnapján látszódhat a finom porréteg a bútorokon. A fűtési időszakban meg még nagyobb a por, hiszen a radiátorok körüli meleg levegő is keringeti a szemcséket a levegőben.
Nem véletlenül érezzük véget nem érő munkának. Mivel elhagyni nem lehet, érdemes bosszankodás helyett arra fordítani az energiánkat, hogy a lehető legrövidebb idő alatt végezzünk ezzel a nemszeretem-feladattal, és az eredmény pedig minél tovább tartson.
Miért ellenség a por?
Nem csak azért, mert rosszul néz ki, elhanyagolt hatást keltenek – a por egészségügyi kockázatot is jelent. Lehetnek benne poratkák, pollenek, penészspórák, egyéb szennyező anyagok, allergének – ha ezektől nem szabadulunk meg rendszeresen, jelentősen nőhet az allergiás tünetek, asztma, légúti problémák kockázata. Emellett irritálhatja a szemet, az orrot, a torkot. Különösen akkor fontos hatékonyan és minél gyakrabban portalanítani, ha pici baba, allergiás, allergiára hajlamos kisgyerek vagy felnőtt, gyengébb immunrendszerű vagy idős családtag is él a lakásban. És persze akkor, ha háziállat is lakik velünk – körülöttük mindig nagyobb a por és az egyéb eltávolítani való szennyeződés.
Aki allergiára hajlamos, ne legyen rest maszkot húzni a portörléshez.
Veszélyes TikTok-trükkök
Az életünket megkönnyítő házi módszerek, a life hackek rajongói a TikTokon többféle trükkös módszerbe is belefuthatnak, amelyek a portörlést hivatottak hatékonyabbá tenni. Bár lehet közöttük hasznos, érdemes őket fenntartásokkal kezelni – némelyik kimondottan veszélyes is lehet!
Hajlakk a por megkötésére
Lehet, hogy a videóban egyszerűnek és nagyszerűnek tűnik hajlakkal lefújni a felületeket, azt remélve, hogy könnyebb lesz letörölni. A valóság viszont az, hogy a hajlakk ragacsos réteget képez, egyáltalán nem lesz könnyebb így a port letörölni, és a bútorokat is károsíthatja.
Öblítő a törlővízbe
Lehet, hogy finom illat lesz az öblítős oldattól a lakásban, de a portaszító tulajdonságáról már ne legyünk annyira meggyőződve. Ráadásul egy olyan réteget von a bútorokra, amely tűz esetén kimondottan veszélyes lehet. Sokkal gyúlékonyabbá teszi a bútorokat. És ha túl sokat teszünk a vízbe, foltosak lehetnek a fényes felületek.
Szárítógépkendő
Működhet, mivel elektrosztatikus töltést hoz létre, aminek köszönhetően magához vonzza a port. De a mikroszálas kendők is tudják ugyanezt. És azok ráadásul nem egyszer használatos, drága termékek.
Fehérítő a penész ellen
Nem sima portörlésre ajánlják, hanem olyankor, amikor észrevétlenül penészes lett egy felület (szekrény mögött, nedvesedő fal mellett lévő bútor például). Aki azt állítja, hogy érdemes nátrium-hipokloritos (vagy akár hidrogén-peroxidos) vízzel törölgetni ilyenkor, az bizony téved. Nem tesz jót az egészségünknek, és a bútorok is károsodhatnak.
Fotó: adobestock