Tejszínes tengeri halleves
HOZZÁVALÓK:
- 35 dkg garnélarák fejjel, páncéllal
- 20 dkg lazacfilé bőr nélkül
- 20 dkg fehér húsú tengeri halfilé
- 1 nagyobb sárgarépa
- 1 nagyobb fehérrépa
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 dl száraz fehérbor
- 1,5 dl tejszín
- 1 csokor petrezselyem
- só, bors, olívaolaj
A hagymát felkockázzuk, a fokhagymát felaprítjuk. A garnélákat páncélostul megmossuk, levágjuk a fejeket, a húst kihámozzuk a páncélból, és félretesszük.
Elkészítjük az alaplevet: a felaprított hagymát kevés olívaolajon elkezdjük dinsztelni, hozzáadjuk a rákfejeket és a páncélokat, pár percig pirítjuk. Felöntjük a borral, hozzáadjuk a fokhagymát, a petrezselyem felét (egyben), 5 percig forraljuk, majd felöntjük 1 liter vízzel. Hozzáadjuk a felaprított zöldségeket, sózzuk, borsozzuk. Takarékon forralva, lefedve 30 percig főzzük.
A halhúsokat nagyobb kockákra vágjuk. Átszűrjük az alaplevet, a levet felfogjuk, a fejeket, páncélokat kidobjuk. A tejszínt az alapléhez keverjük, beletesszük a felkockázott halhúst és a garnélákat. A levest 3-4 percig forraljuk, a halnak nem kell több idő! Beleszórjuk a maradék aprított petrezselymet.

Fokhagymás pontyfilé diós rizzsel
HOZZÁVALÓK:
- 80 dkg körüli pontyfilé
- 5 nagyobb gerezd fokhagyma
- 7 dkg margarin
- 1 dl tejföl
- 4-5 db szardellafilé vagy 1 teáskanál szardellapaszta
- 1 csokor petrezselyem, só
a körethez:
- 25 dkg hosszú szemű rizs
- 5 dkg pucolt dió
- 1 csokor petrezselyem
- olívaolaj, só
A ponty bőrős felét sűrűn beirdaljuk. Besózzuk, 30 percig állni hagyjuk. Közben a fokhagymát, a szardellát és a petrezselymet felaprítjuk, összedolgozzuk a szobahőmérsékletű margarinnal, hozzákeverjük a tejfölt.
A halfilét sütőtálba tesszük a bőrével felfelé. Megkenjük a bevágásokban a fűszeres, tejfölös töltelékkel, majd 200-220 fokos sütőben kb. 30-35 percig sütjük. A rizst sós, lobogó vízben kifőzzük, mintha tésztát főznénk, ha megpuhul, leszűrjük. Közben a durvára vágott diót kevés olívaolajon enyhén megpirítjuk, belekeverjük a rizsbe, majd a felaprított petrezselymet is elkeverjük benne.
Aszalt szilvás-cseresznyés bejgli
HOZZÁVALÓK
a tésztához:
- 25 dkg liszt
- 12,5 dkg margarin
- 3 dkg cukor
- 1 tojás
- 2 dkg élesztő
- 0,5-0,5 dl tej és tejföl
- só + 1 tojás
a töltelékhez:
- 20 dkg aszalt szilva
- 10 dkg aszalt feketecseresznye
- 5 dkg koktélcseresznye, 1 tojás
- 5 dkg margarin
- 3 dkg cukor
- 1 dl víz
- 1/2 dl cseresznyelikőr
A lisztet elmorzsoljuk a margarinnal. Az élesztőt kevés cukorral langyos tejben felfuttatjuk, a liszthez keverjük, hozzáadjuk a tojást, a csipet sót és a tejfölt. Összegyúrjuk a tésztát, és hagyjuk, amíg a duplájára kel.
Az aszalt szilvát felaprítjuk, összekeverjük az aszalt cseresznyével és az összevágott koktélcseresznyével. Ráöntjük a vizet, a likőrt, a cukrot, és az egész keveréket addig főzzük, amíg a gyümölcsök teljesen megpuhulnak. Levesszük a tűzről, elkeverjük benne a margarint és az enyhén felvert tojást. A tésztából két téglalapot nyújtunk. Megkenjük mindkét tésztát a töltelékekkel az egész felületükön. Feltekerjük, majd sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük őket egymás mellé, és 180 fokra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt készre sütjük.
Fotó: pexels


