Egészség

Többet tesz a gyógyulásért, mint a C-vitamin: ezt szedje, ha nátha kínozza

Napfény híján nem jutunk elég D-vitaminhoz. Pedig a legújabb tanulmányok szerint egy tucat betegséget megelőzhetünk, ha feltöltjük vele a szervezetet!

Vírusok ellen is hatékony

Amint borongóssá válik az idő, a szervezetben kimutatható a D-vitamin-szint csökkenése, ha pedig kritikusan kevés a mennyiség, az növeli a vírusfertőzések kockázatát. Sőt, egyes tudományos kutatások szerint még a bennünk lappangó kórokozók is erőre kaphatnak. Ezért is támad napfényhiányos időszakokban könnyebben az influenza!

Az idősek szervezete még kevesebb D-vitamint képes szintetizálni, így nekik különösen fontos lenne odafigyelniük pótlására. Egy amerikai tudóscsoport gyerekeket is vizsgált. Rájöttek, hogy azok közül, akik D3-vitamint szedtek, csak feleannyian kapták el az influenzát, mint a többiek.

„A D-vitamin nem közvetlenül a vírusokra hat, az immunrendszert erősíti, ezért merül fel pótlása fertőző betegségek esetén. Ha nem éri bőrünket elegendő fény, vagy nem eszünk elég D-vitaminban dús ételt: élesztőt, tojássárgáját, halmájolajat, tejtermékeket, kialakulhat a hiányállapot. Ezt leginkább onnan vesszük észre, hogy törékennyé válnak a csontjaink, vagy a csontsűrűség-vizsgálaton csontállomány-vesztést mutat ki az orvos. Babáknál következmény lehet a jellegzetes »X- vagy O-láb«, a járás később kezdődik, vagy nehezebb” – tájékoztat dr. Székely Gábor gyógyszerész.

Mikor, mennyit?

A D-vitamin fokozza a belekből a kalcium és egyéb ásványok felszívódását, elősegíti a csontképződést, a csontgyógyulást.

„Ha nem viszünk be belőle eleget, csökken a vérben a kalcium és foszfát szintje, és csontbetegség alakul ki. Ez gyerekkorban az úgynevezett angolkór, felnőttkori megfelelője az oszteomalácia, azaz csontlágyulás. A terhes nőknek különösen oda kell figyelniük D-vitamin-szintjükre, mert ha az alacsony, már a szoptatás idején kialakulhatnak bizonyos betegségek. Az anyatej egyébként sem tartalmaz elegendő D-vitamint, tehát a babának időről időre kívülről kell pótolnunk” – hívja fel a figyelmet dr. Székely Gábor.

Szerinte télen a legcélszerűbb felnőtteknek napi 50–75 µg-ot, azaz 3000 nemzetközi egységet tartalmazó tablettát vagy cseppeket bevenni. Ez az ajánlott napi bevitel ötszöröse, így legfeljebb 2-3 hétig szedjük a vitamint! Az egyetlen ellenjavallat, ha magas a szervezetben a kalcium szintje (hiperkalcémia), vagy kalciumtartalmú vesekövünk van. A szakértő hozzáteszi, túladagolás akkor jöhet csak létre, ha több hónapon át a napi ajánlott dózis tízszeresét visszük be. Ilyenkor viszont károsodhat a vese, gyakran hányinger, magas vérnyomás, gyengeség- és szomjúságérzés lép fel.

Elterjedt, hogy a D-vitamint télen érdemes szoláriumozással pótolni. A szakértő szerint azonban az UV-fény túl gyakori használata a bőr öregedéséhez, ráncosodáshoz vezet, gyengíti az immunrendszert, és bőrrákot okozhat! „Háromszorosára növeli a melanoma kockázatát, különösen a gyerekek és a serdülőkorúak bőre érzékeny erre” – figyelmeztet a szakértő.

Újdonságok a D-vitaminról

A mellrák ellensége

A kutatók szerint a D-vitamin szintje a szervezetben az egyik legfontosabb tényező lehet krónikus betegségek esetén. Ha ugyanis túl alacsony, az bizonyítottan növelheti hajlamunkat a mellrákra, ha pedig már kialakult a betegség, feltöltött D-vitamin-raktárak mellett általában kisebb a kifejlődött tumor. Egyes tanulmányok még arra is rámutattak, hogy a D-vitamin felgyorsíthatja a gyógyulást.

Hiánya sclerosis multiplexhez vezethet

Kanadai orvosok 35 felnőtt szervezetében azonosították be azt a megváltozott gént, amely feltételezések szerint felelős a sclerosis multiplex örökítéséért. Szerintük ez újabb bizonyíték arra, hogy a D-vitamin-hiány és a betegség kialakulása között összefüggés van. De vajon miért? Ugyan az SM-ként is nevezett kór megjelenésének okai még homályosak, az bizonyos, hogy genetikai és bizonyos környezeti tényezők, illetve a kettő egymásra gyakorolt hatása is közrejátszik a kialakulásában. A kanadaiak angol kutatókkal 43 alany géntérképét tanulmányozva rájöttek, hogy a vizsgált gén mutációja egy kulcsfontosságú enzimet is érint, ami csökkenti a testben a D-vitamin szintjét! Érdekesség, hogy ez az idegrendszeri betegség gyakoribb azokban az északi országokban, ahol kevés a napfény, így a D-vitamin is.

Alacsony D-vitamin-szint és cukorbetegség

Elhízott gyerekek szervezetében a lecsökkent D-vitamin-szint a kettes típusú cukorbetegség előfutára lehet – jelentették be a tudósok. Vizsgálataik bebizonyították, hogy a vitamin hiánya cukoranyag-csere-problémákhoz, inzulinrezisztenciához vezethet. Arra is felhívták a figyelmet, az elhízás oka legtöbbször a reggeli hiánya, és az, hogy a bevitt ételek nem bővelkednek a vitaminokban, ásványi anyagokban. Ráadásul az elhízott gyerekeknek hétszer annyi D-vitaminra van szükségük, mint normál testsúlyú kortársaiknak, mert szervezetükben az máshogyan és kisebb mennyiségben szívódik fel.

Bajban is a csontok védelmezője

Nemcsak az egészséges csontképződésben játszik szerepet, mint ahogyan azt számos orvos is alátámasztja, hanem akkor is fontos lehet, ha a csontot felépítő sejtekben rosszindulatú elváltozás jelentkezik. Kimutatták, hogy a D-vitamin megakadályozza a csontban a rákos sejtek elszaporodását. Ez az amerikai felfedezés a gyermekkorban jelentkező elváltozások kezelésében is óriási előrelépést jelenthet!

fotó: profimedia