Egészség

Gyerekkori migrén: mi okozza és mit tehetünk a kínzó tünetek ellen?

Kibírhatatlan fejgörcsök, hányinger, fény- és hangérzékenység. A migrén leggyakoribb tünetei, amelyek a gyerekeket sem kímélik.

Mi váltja ki?

„Ha a felmenők között akad olyan, aki migrénnel küzd, akkor sajnos a gyerek is hajlamos lehet rá. A kisebbeknél egyforma a lányok és fiúk esetében a migrén kialakulásának gyakorisága, de serdülőkor után inkább a lányoknál fordul elő. Kiválthatják ételek, mint például a sajt, csokoládé, vagy frontok, legyen az hideg vagy meleg, de a kialvatlanság vagy a stressz is előidézheti, így sajnos lehet, hogy éppen az iskolakezdés miatti idegeskedés, izgatott állapot hozza elő a tüneteket.” – mondta dr. Rózsa Anikó neurológus, migrénspecialista.

Nem mindig okoz fejfájást

„A migrénnek több típusa is van. A klasszikus migrén általában egyoldali, halántéktájon lüktető, görcsös fájdalom, amelyet hányinger, hányás, fénykerülés, hangkerülés kísérhet. A migrén egy másik típusa az aurával járó migrén, ahol az aurajelenség általában megelőzi a fejfájást, ilyenkor az illető elkezd furcsa csillámokat látni, vagy fehér akár fekete foltokat, cikcakkmintákat, ezek vonulhatnak a szeme előtt. Van olyan is, hogy elkezd zsibbadni az egyik oldala valakinek. Ez egy lassan terjedő zsibbadás, felmehet az arcra, a nyelvre. Lehet még látótérkiesés is. Ezt követően jöhet a fejfájás, de az is előfordulhat, hogy csak egy tompa állapotot érez az ember, a görcsös fájdalom pedig egyáltalán nem jelentkezik. Ilyenkor tudni kell, hogy attól, mert valakinek nem fáj a feje, ez attól még lehet a migrén.”

Mire figyeljünk?

A gyerek kimerültnek érzi magát, szellemileg sem tudja azt nyújtani, amit egyébként. Sápadt lehet és fázhat, de gyakran előfordulhat erős hasi fájdalom, szédülés is. Tipikus a szomjúságérzet, hasmenés, az izzadás, a duzzanatok, a fokozott vizeletkiválasztás is, mint kísérő tünet.

Mit lehet ilyenkor tenni?

1. gyógyszeres kezelés: Azok a gyógyszerek, melyeket a felnőtteknél alkalmaznak a migrén tüneteinek csökkentésére, a gyerekeknek is megfelelnek, de mindenképpen el kell vinni őt egy alapos kivizsgálásra. Ilyenkor az orvos elkezdhet non szteroid fájdalomcsillapítót adni. Ezt nevezzük rohamterápiának. Ezeket a tablettákat akkor kell bevenni, amikor a gyerek az első panaszokat, a fejfájást érzi. Nem szabad megvárni, hogy már nagyon fájjon neki, mert akkor nem biztos, hogy segít a tabletta. Ha nem túl súlyos a helyzet, akkor akár ez be is válhat. Ha nem javul, akkor a migrén-specifikus gyógyszereket kell adni, ezek nagyon jó gyógyszerek, csak az a hátrányuk, hogy elég drágák, egy tabletta akár 400-500 forintba is kerülhet. Ha a fejfájás túl gyakran jelentkezik, akkor intervallum terápia beállítására is szükség lehet, ebben az esetben folyamatosan kell szedni a gyógyszert, minimum fél évig, de van mikor tovább. Ezután gyakran az is előfordul, hogy a gyerek teljesen megszabadul a betegségtől, de akár később vissza is térhet. Azt viszont tudni kell, hogy az aurajelenségeken sajnos nem segít a gyógyszer, azzal nem lehet mit tenni.

2. Kiváltó ok megszüntetése: Meg kell figyelni a provokáló tényezőket, és azokat amennyire csak lehet, el kell kerülni. Persze a fronthatásokat nem lehet, de fel lehet készülni ilyenkor a rohamra.

3. Nyugalom: Roham esetén a legjobb, ha egy sötét csendes szobában aludni tud gyermekünk, az esetek többségében ez segíteni szokott.”

Vezessünk naplót!

„Az orvosnak rengeteget segít a kezelésben, a beteg gondozásában, és a megfelelő gyógyszer kiválasztásában, ha úgynevezett fejfájásnapló vezetünk. Figyeljük meg, hogy a gyereknek milyen gyakori, milyen erősségű a fájdalom például egy 5-ös skálán, milyen tünetek kísérik, hat-e a beadott gyógyszer. Azt is jegyezzük fel, hogy a tünetek jelentkezése előtt mit ivott, mit evett a gyerek, és volt-e valamilyen front, ha igen, akkor milyen.”

Megelőzés

Figyeljünk oda, hogy a gyerek mindig eleget aludjon, rendszeresen, egészségesen étkezzen, és igyon minél több folyadékot, lehetőleg ásványvizet. A stresszcsökkentés is hasznos, jó eséllyel elkerülhető vele a migrén. Sokat segít, ha a gyereknek van valami hobbija, vagy sportol valamit, hiszen az is csökkenti a belső feszültséget.

Tájékoztassuk a pedagógust!

Gondoskodjunk róla, hogy gyermekünknél mindig legyen megfelelő gyógyszer, és a pedagógusokat tájékoztassuk a kicsi betegségéről. Így biztos, hogy komolyan veszik a panaszokat, és tudni fogják, hogy mi a teendő. Jó, ha azt is megbeszéljük az osztályfőnökkel, hogy ilyenkor testnevelés óra alól automatikusan felmentést kapjon csemeténk.

Tudta?

A migrénesnek is lehet más betegsége akár epilepsziája is. Ezt egy alapos orvosi vizsgálat kiderítheti. Ráadásul az epilepsziára adott egyes gyógyszerek a migrén megelőzésére alkalmas, intervallum terápiájaként is igen hatékonyan alkalmazhatóak.

Fotó: shutterstock