Mesebeli hajdina
A hajdina neve Andersen-meséket idéz, és a belőle készült ételek az északi országokban terjedtek el. Színe miatt nálunk szerecsenbúzának is hívták. Rosttartalma magas, B-vitaminok vannak benne, és antioxidáns hatású. Magas vérnyomásban szenvedőknek ajánlják elsősorban. Hántolt magja jó levesbetétnek, töltelékekbe, mint a rizs (érdemes beáztatni, hamarabb puhul), lisztjéből gombócot készíthetünk, daraváltozata édes, és sós kásák alapanyaga lehet.
Édeskrumpli
Az édesburgonya akkor friss, ha a bőre feszes, sima. Nagy nedvességtartalma miatt csak néhány napig tárolható, száraz, hűvös helyen. Hűtőbe ne tegyük! Mivel édes, süteményekben ugyanúgy használhatjuk, mint a sütőtököt, megsütve vagy főzve, tortákhoz, muffinokhoz, lekvárokhoz. Önmagában is fogyaszthatjuk, például csőben sütve. Jól megy hozzá a fahéj, a méz, a kókusz, a szerecsendió és a lime. Sonka vagy szárnyas mellé is remek köret, sütve vagy pürésítve.
Fordított kása
Régen szinte minden második nap került az asztalra kása, leggyakrabban kölesből. Később kiszorította a búza, de szerencsére újra kezdjük felfedezni. A hántolt kölest főzzük háromszoros mennyiségű vízben. Fogyasztható köretként vagy főételként. Könnyen emészthető. Jellegzetes tanyasi pásztorétel volt az
Alföldön a bográcsban készülő fordított kása, amely úgy készült, hogy pirított szalonna zsírján átforgatták a kölest, majd vízzel felöntötték és puhára főzték. Nem volt szabad keverni, csak a bogrács mozgatásával forgatni.
Túrófánk zöldséges babpürével
Hozzávalók:
a fánkhoz:
40 dkg liszt
20 dkg túró
2 tojás
2 kávéskanál só
1 dkg szárított élesztő
2 dl langyos tej
3 dl olaj a sütéshez
a babpüréhez:
40 dkg főtt fehérbab
1 szál sárgarépa
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
fél dl olívaolaj
kevés zöldségleves
3 szál zellerlevél
őrölt bors, só
Keverjük össze a lisztet az áttört túróval, a tojásokkal, az élesztővel, a langyos tejjel, a sóval, és kevés olajat hozzáadva, jól dagasszuk meg. Ezután konyharuhával letakarva kelesszük a duplájára. Közben a babpüréhez az apróra vágott sárgarépát, a hagymát és a zúzott fokhagymát pirítsuk világos színűre a forró olajban. A főtt babot villával törjük össze, keverjük a zöldségekhez, és ha túl száraz, adjunk hozzá kevés levest, közben szórjuk meg sóval, borssal, zellerlevéllel. A megkelt fánktésztát lisztezett deszkán nyújtsuk félujjnyi vastagra, és szaggassuk ki fémszaggatóval. 10 percig hagyjuk kelni, majd a forró olajban süssük pirosra, és jól csepegtessük le. Tálaláskor a fánkokat töltsük meg a zöldséges babpürével, és azonnal kínáljuk.
Márványsajtos édesburgonya
Hozzávalók:
1 kg édesburgonya
1 csokor petrezselyem
fél dl olívaolaj
1 dl zöldségleves
15 dkg márványsajt
15 dkg camembert sajt
őrölt bors, só
A meghámozott édesburgonyát átlósan vágjuk ujjnyi vastag szeletekre, majd sózzuk, borsozzuk meg, és szórjuk rá az aprított petrezselymet. Tegyük olajjal kikent tepsibe, öntsük alá a zöldséglevest, és fóliával letakarva, 200 fokos sütőben pároljuk 15 percig. A fóliát távolítsuk el, szórjuk meg a morzsolt márvány- és camambert sajttal, majd a forró sütőbe visszatolva süssük pirosra. Forrón kínáljuk.
Csőben sült hajdinagombócok
Hozzávalók:
50 dkg édes káposzta
fél dl olívaolaj
1 közepes fej vöröshagyma
50 dkg főtt, leszűrt hajdina
2 evőkanál reszelt parmezán
1 csokor petrezselyem
3 tojás
zsemlemorzsa
2 dl zöldségleves
2 dl tejszín
1 paradicsom
őrölt bors, só
A káposztát reszeljük le, sózzuk be, és hagyjuk állni. A forró olívaolajban fonnyasszuk meg a felaprított hagymát, tegyük bele a kinyomkodott káposztát, és pirítsuk világosbarnára. Ezután adjuk a hajdinához, és szórjuk meg sóval, borssal, aprított petrezselyemmel. Keverjük bele a parmezánt meg a tojásokat, és annyi zsemlemorzsát adjunk hozzá, hogy puha, formázható masszát kapjunk.
A zöldséglevest és a tejszínt keverjük össze, sózzuk, borsozzuk meg, és öntsük tepsibe. A káposztás hajdinamasszából vizes kézzel formáljunk kisebb gombócokat, és óvatosan helyezzük a tejszínes zöldséglevesbe. 190 fokos sütőben, fóliával letakarva pároljuk 20 percig, majd a fóliát levéve süssük pirosra. Tálaláskor szórjuk meg apró kockákra vágott paradicsommal.
Zöldfűszeres omlettel rakott karalábé
Hozzávalók:
4 nagy karalábé
1 l zöldségleves
8 tojás
őrölt bors, só
1 csokor petrezselyem
2 szál rozmaring
2 gerezd fokhagyma
10 dkg reszelt sajt
fél dl olaj
1,5 dl tejszín
A meghámozott karalábékat vágjuk félujjnyi vastag szeletekre, és a zöldséglevesben főzzük puhára. Az omletthez a tojásokat keverjük habosra, és sózzuk, borsozzuk. Szórjuk meg petrezselyemmel, rozmaringgal, zúzott fokhagymával és reszelt sajttal. Olajozott serpenyőben süssünk a karalábészeleteknél nagyobb átmérőjű omletteket. Rétegezzük egymásra a főtt karalábét az omlettekkel, és rakjuk tepsibe, egymás mellé. Öntsük alá a sóval, borssal ízesített tejszínt, majd 180 fokos sütőben süssük 15 percig. Tálaláskor locsoljuk körbe a mártással.
Fotó: pexels