Akinek fontos, hogy a kertben mindig legyen egy kis munka, és ideje is van szöszmötölni, valamint nem elégszik meg a fűnyírással, sövénynyírással és gereblyézéssel, az általában más stílusban gondolkodik.
Ők szokták választani a geometrikus formákkal ellátott kertet. Ha egy ilyen kertre, mely a tervezett mértani alakzatokat és a rendezettséget jelképezi, valamilyen építészeti stílust szeretnénk ráhúzni, akkor a franciakertre gondolunk.
Szimmetria és geometria
Gyakran alkalmazzunk a szimmetriát, éppen ezért alakítunk ki a házhoz vezető egyenes út mentén nyírott sövényeket puszpángból vagy fagyalból.
Jól illeszkednek az ilyen kertbe a nyírható örökzöldek, az ezekből készült sövények, az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő spiráltuják. Gyakorlatilag bármi jó, ami nyírható.
Az egynyári virágok ágyásai adják a színvilágot, melyeket a nyírott, alacsony sövénnyel szegélyezhetünk. Ilyen kertben is játszhatunk a futónövényekkel, de vigyázzunk, hogy a tetőt ne érjék el, mert azt tönkreteszik.
Itt-ott elrejthetünk egy két padot, valamint csobogót, mely ezúttal akár szökőkút is lehet.
Tervezni muszáj
Egy meglévő, elburjánzott kertből ilyen jellegű kertet igen nehéz kialakítani, a pontos, szimmetrikus formák miatt, azonban otthon nem kell feltétlen megfelelni a szabályoknak, mindössze a stílus jegyeit kell valahogyan átvenni, beépíteni a meglévő, megmaradó növényzet közé, így például, ha a megmaradó bokrokat formára nyírjuk, már is közelítünk is az álmunkhoz!
Mit ültessünk franciakertünkbe?
Jó választás a gömbkőris, a gömbjuhar, az oszlopos ciprusok és a tuják, a tiszafafajták, a gömbpuszpángok, a törpeborbolyák, a levendulák, és az egynyári virágok széles skálájából is válogathatunk. Jól beillik egy lilaakáccal futtatott pergola vagy egy klemátisszal befuttatott oszlop, esetleg egy borostyános, vadszőlős házfal is a franciás kertképbe.
Fotó: gettyimages