Bár ez csupán apró gesztusnak tűnhet, valójában sokat elárul az ember személyiségéről. A pszichológusok szerint az, hogy valaki rendszeresen előre köszön, nemcsak a neveltetéséről, hanem a társas kapcsolatokhoz való viszonyáról és belső magabiztosságáról is árulkodik.
Előre köszönni nem pusztán udvariasság formula
Ha te vagy az, aki mindig előbb köszön, nagy eséllyel jól érzed magad a saját bőrödben és nem vársz külső megerősítésre ahhoz, hogy kapcsolatba lépj másokkal. A pszichológia szerint ez gyakran az egészséges önértékelés jele.
Aki könnyedén kezdeményez, az kevésbé fél attól, hogy hogyan reagálnak rá.
Ethan Kross, a University of Michigan pszichológus professzora szerint az emberi jóllét egyik kulcsa az apró, mindennapi kapcsolódásokban rejlik.
„A kapcsolódás nem nagy gesztusokból épül fel, hanem sok apró, ismétlődő interakcióból. Vagyis amikor előre köszönsz, tulajdonképpen kapcsolatot teremtesz, még akkor is, ha csak egy pillanatra”
– magyarázta a professzor a Psychology Today-en megjelent írásában.

Még többet olvasnál a lélek sötét bugyrairól? Ez is érdekelhet!
Gyerekkori minta is lehet
Az is gyakori, hogy ezt a jó szokást egyszerűen otthonról hozod magaddal az életre. Ha gyerekként arra tanítottak, hogy illik köszönni, ez felnőttként automatikus viselkedéssé válik. De nem mindegy, hogy teherként vagy természetesen csinálod. A különbség ott van, hogy közben feszengsz-e, vagy teljesen magadtól jön.
Néha védekezés is lehet
Ám még ezek sem igazak minden esetben, más pszichológusok szerint nem minden ember magabiztos, aki előre köszön. Egyeseknél ez inkább egyfajta feszültségcsökkentő stratégia. Ha te kezdeményezel, kevésbé leszel kiszolgáltatott egy helyzetben: nem kell attól tartanod, hogy téged nem vesznek észre.
Arthur C. Brooks, a Harvard Business School professzora szerint az emberek gyakran igyekeznek elkerülni azokat a helyzeteket, ahol bizonytalanság vagy kellemetlen érzések érhetik őket.
„Amikor nem vagyunk elfoglalva, az elménk hajlamos kényelmetlen kérdések felé fordulni: éppen ezért sokan inkább aktívan kerülik ezeket a helyzeteket.”
Ez a logika a társas helyzetekben is működik: inkább te lépsz, hogy ne maradjon a levegőben a bizonytalanság.
Ami igazán mögötte van
De azért összességében elmondható, hogy ha mindig te köszönsz előre, az legtöbbször pozitív jel:
- nyitottabb vagy mások felé,
- könnyebben teremtesz kapcsolatot,
- és fontosak neked az emberi viszonyok.
De közben egy apró kérdést érdemes feltenni magadnak: könnyedén jön vagy inkább azért teszed, hogy ne legyen kellemetlen a helyzet? A köszönés megmutatja, hogyan viszonyulsz másokhoz és önmagadhoz. És bár elsőre jelentéktelennek tűnik, ez az egyetlen gesztus sokszor többet mond rólad, mint egy hosszú beszélgetés.



