Lélek

Nem bírod a csendet és folyton csinálnod kell valamit? A pszichológia szerint komoly oka van

Van, aki képtelen csak úgy leülni: ha nincs feladat, jön a telefon, a sorozat, egy újabb teendő. A csend sokakat nem megnyugtat, hanem feszültté tesz. De vajon miért?
Fiatal nő egyszerre több dolgot csinál

A mai világban szinte állandó ingeráradat vesz körül minket. Telefon, zene, beszélgetések, zaj: szinte természetes, hogy mindig történik valami.

Amikor ez hirtelen megszűnik, az agyad gyakorta nem tud mit kezdeni a helyzettel. A csend ugyanis nem üresség, sokkal inkább egy tükör, ami visszaveri a gondolataidat.

Michele Leno klinikai pszichológus szerint a csend gyakran azért vált ki szorongást, mert ilyenkor nincs mibe kapaszkodni kívülről.

„A csend gyakran felerősíti a túlgondolást és a bizonytalanságot, mert semmi nem vonja el a figyelmet a belső folyamatokról”

– magyarázta a pszichológus a Psychology Today folyóiratban megjelent írásában.

Tehát amikor megállsz, megpihensz, nem csinálsz semmit, hirtelen meghallod azt is, amit eddig elhallgattattál magadban.

A folyamatos pörgés sokszor menekülés

Ha úgy érzed, mindig csinálnod kell valamit, annak oka gyakran nem az, hogy mennyire vagy hatékony vagy produktív, inkább az, hogy nem akarsz egyedül maradni a gondolataiddal.

A pszichológiában ezt elkerülő működésnek hívják: igyekszel kitölteni minden üres időt, hogy ne kelljen szembenézni a feszültséggel, a bizonytalansággal vagy a kimondatlan kérdésekkel.

Annie Wright családterapeuta szerint az, ha valaki folyamatosan keresi a tennivalókat, akár túlzó módon is hajszolja az elfoglaltságokat, sokaknál valójában érzelmi védekezés.

„A folyamatos elfoglaltság gyakran érzelmi páncélként működik, amely mögött a kellemetlen érzések rejtve maradnak”

– fogalmazott Annie Wright a Psychology Today-nek.

Az ilyen emberek gyakran szembesülnek azzal a furcsa érzéssel is, hogy amikor végre pihenhetnének, az mégsem megy. Inkább keresnek valamit, amit muszáj megcsinálni.

Fiatal nő egyszerre több dolgot csinál
Ezt jelenti ha nem bírod a csendet és mindig csinálnod kell valamit Forrás Adobe Stock

Még többet olvasnál a lélek sötét bugyrairól? Ez is érdekelhet!

Nem a tétlenséget nem bírod

Sokan azt mondják erre, nem tudnak csak úgy tétlenül ülni, ám a valóság inkább az, hogy nem a semmittevés zavarja öket, hanem az, amit ilyenkor érznek.

Ilyenek lehetnek például

  • az elhalasztott döntések, és az azok miatti szorongás,
  • a ki nem mondott érzéseket való rágódás,
  • a bizonytalanság a jövővel kapcsolatban,
  • vagy egyszerűen csak a saját belső párbeszéded.

A csend ezeket felerősíti, és ha ehhez nem szoktál hozzá, ijesztő lehet. Amikor nincs inger, üresnek érezheted a napot, sőt, saját magadat is. Ez viszont nem valódi üresség, hanem inkább az önmagaddal való kapcsolat hiánya.

Bár elsőre kellemetlen, a csend sokszor fontos üzenetet hordoz. A pszichológusok szerint ilyenkor aktiválódik az agy úgynevezett „alapműködési rendszere”, ami elindítja az önreflexiót, a mélyebb gondolkodást és az érzelmi feldolgozást is.

Vagyis pontosan az történik, amire a mindennapi rohanás közben nincs időd.

Mit kezdj a csenddel és a zajos gondolatokkal a fejedben?

Nem kell megváltoznod, hiszen nem az a cél, hogy egyik napról a másikra szeresd a csendet és békésen üldögélj tétlenül órákig. Inkább azt kellene tudnod elérni, hogy ne menekülj előle automatikusan.

Kezdheted kis lépésekkel, például napi 5 perc csenddel telefon nélkül, egy sétával zene nélkül vagy csak annyival, hogy nem kapcsolsz be semmit rögtön, amikor éppen üresjáratod lenne.

Először furcsa lesz, de aztán egyre kevésbé.

Ajánlott videó

Előfizetés

Fizessen elő magazinunkra!

RÉSZLETEK